Брокер — хто він і чим займається

Чому не можна обійтися без брокера і як перевірити законність компанії


Брокер — це професійний посередник в укладанні угод. Він зводить разом дві зацікавлені сторони, але діє в інтересах однієї з них. За свою роботу фахівець отримує від клієнта грошову винагороду — комісію.


Біржовий брокер — це простими словами той самий посередник, але на фондовому ринку. Він купує та продає на вимогу клієнта — інвестора. Фізична особа не має права розміщувати заявки на біржі: це можуть робити лише акредитовані учасники ринку, які отримали дозвіл. До того ж користування фінансовими інструментами спричиняє складнощі у неспеціалістів. Тому вигідніше звернутися до досвідченого трейдера. 

Функція брокера

Головне завдання — оформлення угод на фондовому ринку за дорученням інвесторів. Ключове правило роботи посередником — неухильне виконання вимог клієнта. Сьогодні через брокерів можна купувати-продавати такі активи:


  • акції,

  • валюту,

  • опціони,

  • ф'ючерси,

  • облігації (в тому числі й облігації внутрішньої державної позики — ОВДП).


Брокер і дилер ― у чому різниця?


Дилер теж бере участь у торгівлі цінними паперами. Але він укладає угоди від свого імені та за свої гроші. А його прибуток — це різниця на курсі купівлі та продажу акцій або інших активів. Брокер веде посередницьку діяльність. Він діє в інтересах і фінансовим коштом клієнта, чітко дотримуючись вказівок. Клієнт оплачує лише послуги фахівця і не ділиться з ним прибутком.


На фондовій біржі інтереси клієнта часто представляють не окремі фахівці, а інвестиційні компанії. Перевага такого співробітництва: мережа філій по всій країні, штат експертів, доступ до глибокої аналітики (брокерські фірми часто контактують з банками та іншими великими фінансовими структурами).

Функції брокера: у нас та за кордоном

У закордонних організаціях брокери виступають лише як посередники. Якщо інвестору потрібен інформаційний супровід (новини, аналіз ринку, рекомендації), він має укласти договір з аналітичною компанією.


В Україні навіть найбільш високооплачувані фахівці, крім здійснення фінансових операцій, дають аналітику, розробляють тактики, проводять навчання. Вони максимально допомагають клієнтам отримати прибуток. І все це покриває комісія посередника. Така схема співпраці вигідна для інвестора, який не хоче або не може (через відсутність знань з трейдингу або часу) самостійно продумувати стратегії. У цьому випадку він звертається до свого брокера, який дає рекомендації щодо інвестування. Ось чому від вибору компанії в Україні залежить дуже багато, а профі зазвичай працюють у великих рейтингових холдингах.

Як перевірити ліцензію брокера

Діяльність інвестиційних організацій регулюється державою. Щоб надавати брокерські послуги, компанія повинна отримати ліцензію, дотримуватись усіх умов законодавства і вчасно складати звіт про роботу. Усе це робиться для захисту кінцевих інвесторів. Якщо інвестор хоче торгувати на фондовому ринку, він може звернутися до брокерської фірми, яка має офіційний дозвіл та є учасником потрібної біржі.


Ліцензію надає спеціальний державний орган — Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Щоб перевірити фірму, досить перейти на ресурс YouControl та ввести в рядок пошуку назву організації. Сервіс надає повне актуальне досьє на кожне підприємство в Україні. Додатково компанія повинна бути акредитованим членом фондового ринку. Біржі регулярно перевіряють дозволи і не допускають до торгів трейдерів з вичерпаним терміном ліцензії або з її відсутністю. Наприклад, якщо фірма працює на «Українській біржі», її назву можна знайти в переліку членів біржі.


Зверніть увагу! Деякі акредитовані учасники ринку цінних паперів — фінансові організації, які не надають брокерські послуги роздрібним інвесторам. Щоб дізнатися детальніше про вибрану компанію, натисніть на іконку будиночка в списку членів біржі —  та перейдіть на сайт фірми.


Інші джерела інформації для вибору інвестиційного посередника: рейтинги «Української біржі», чорний список брокерів-шахраїв.

Брокер — це посередник чи експерт-помічник?

Головне завдання фахівця — відкрити клієнту доступ до фондового ринку. Простими словами брокер — це руки інвестора на біржі. А якщо говорити про Україну, то дуже часто це ще й голова. Звертаючись до української компанії, клієнт отримує повний пакет послуг — від подачі заявки на фондовому ринку до цілодобової інформаційної підтримки та експертних рекомендацій, куди краще вкладати. Подібний спектр послуг при оплаті лише комісійних за операції — прерогатива вітчизняних інвесторів. Українські фірми більш клієнтоорієнтовані, ніж закордонні. Але щоб поради фахівця давали реальний прибуток, варто звертатися до компанії, що має необхідні дозволи та блискучу репутацію.

Powered by Froala Editor

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»