Чому брокера називають ведмедем або биком? Біржовий сленг

Фондова біржа  це боротьба двох сил, що конкурують: страху й жадібності. Тримаючи це в пам’яті, кожному інвесторові варто розібратися, хто такі "бики" і "ведмеді" на ринку цінних паперів. Те, що представляють ці поняття, а також принципи їхньої роботи мають вирішальне значення для розуміння фінансової системи.


1. Як з'явився сленг біржових трейдерів


Вважається, що біржовий сленг "ведмідь" і "бик" походять від того, як кожна з цих тварин атакує своїх ворогів: останній підіймає супротивника на роги, а перший притискає до землі. Ці дії метафорично пов'язані з падінням і підйомом вартості активів. Якщо тренд йде вгору, то перемагають "бики"; а якщо тренд йде вниз  відповідно, перемога за "ведмедями".


Є й інше пояснення походження біржового жаргону  історичне. У кінці Середніх віків склалося так, що посередники в продажу ведмежих шкур продавали ті шкури, які ще не отримали. Так вони спекулювали на майбутній ціні цих шкур, сподіваючись, що зможуть перекупити товар у мисливців за нижчою ціною, ніж та, за якою вони вже продали їх покупцеві. Різниця між собівартістю й ціною продажу осідала в кишенях перекупників, яких стали звати на ринку просто "ведмедями"  через товар, який вони продавали.


Бики ж вважалися протилежностями ведмедів через популярні в Каліфорнії XIX століття бої на арені, де битва грізлі проти буфало вважалася родзинкою програми. Тому інші торговці, що не займалися перекупкою шкур, у сленгу біржових трейдерів стали їх одвічними супротивниками  "биками".


2. Що означає жаргон біржових трейдерів на фінансовому ринку


"Бик"  це інвестор, який вкладає гроші в активи, що зростають. Ці інвестори купують активи з надією, що потім зможуть перепродати їх ще дорожче.


"Бичачий" ринок характеризуються оптимізмом й упевненістю трейдерів у тому, що їхня стратегія "купи дешевше  продай дорожче" ще довго даватиме чудові результати. Частково це спричинене тим, що важко реально передбачити, коли вартість активів почне падати. Складнощів додає й те, що спочатку спекуляції, а потім спричинений ними ажіотаж і психологічний тиск на інвесторів часто грають велику роль у ціновому розвороті.


Не існує конкретної та універсальної метрики, використовуваної для визначення "бичачого" ринку. Та все ж найчастіше так характеризують ситуацію, коли вартість акцій спочатку падає  аж до 20% від первинного рівня,  а потім ростуть назад, знову-таки аж до 20%. На завершення висхідного тренду може також відбуватися друге падіння на 20%.


Оскільки підйом цін важко передбачити, аналітики зазвичай розпізнають висхідний тренд тільки постфактум. Один з недавніх відомих прикладів ― період з 2003 по 2007 рік. За цей час фондовий індекс S&P 500 виріс на 20% після попереднього падіння; але з початком фінансової кризи 2008 року індекс знову впав.


Відповідно, у "ведмедячий" час переважає падіння вартості активів і песимізм трейдерів. Такий стан справ може тривати від декількох тижнів й аж до декількох років. Наддовгі періоди низхідного тренду називають "світським ведмедячим ринком": він триває від 10 до 20 років і характеризується стабільною дохідністю нижче середньої. Час від часу вартість активів може йти вгору, але це зростання нестабільне  незабаром ціни падають до колишнього низького рівня. На противагу цьому нормальний, "циклічний ведмедячий ринок" не так сильно позначається на економіці, оскільки триває всього пару років.


Низхідний тренд може початися з багатьох причин,  але загалом до періоду "ведмедів" призводить слабка, в'яла економіка, не здатна розвиватися належним чином. Ознаки слабкості або уповільнення зростання  це зазвичай безробіття, низький дохід, низька продуктивність і зниження прибутку підприємств. Окрім того, будь-яке втручання держави в економіку теж може спровокувати падіння.


Наприклад, зміна податкової або кредитної ставки часто призводить до низхідного тренду. Так само про початок "ведмедячого" ринку може сигналізувати падіння довіри інвесторів. Якщо у трейдерів складається враження, що ось-ось станеться щось серйозне, вони вживають певні заходи  у цьому разі продадуть акції, щоб уникнути збитків.


3. Різниця між "бичачим" і "ведмежим" періодами


Зміни цих періодів часто збігаються з поворотами економічного циклу, який складається з чотирьох фаз: розширення, пік, скорочення та западина. "Бичачий" ринок сигналізує про те, що економіка країни ось-ось почне рости. Оскільки громадські настрої з приводу майбутнього прогресу відразу ж впливають на зростання акцій, підйом часто починається ще до того, як зростають економічні показники на зразок зростання валового внутрішнього продукту (ВВП). І навпаки: "ведмедячі" ринки зазвичай формуються ще до початку економічного спаду.


Відповідні умови для "ведмедячих стратегій" не слід плутати з корекцією  короткостроковим періодом, який триває менш як два місяці. Корекція зазвичай хороший час для трейдерів-початківців, щоб провести перші угоди на біржі; під час справжнього "ведмедячого" тренду в новачків не вийде так само просто почати торгівлю. Це пов'язано з тим, що визначити дно вартості активів у такій ситуації практично неможливо. Спроба компенсувати збитки може витягнути в інвестора чимало ресурсів, якщо тільки він не продає без покриття або не користується іншими стратегіями для отримання прибутку при ціні, що падає.


4. Висновки


Як можна собі уявити, "бики" й "ведмеді" використовують різні стратегії, щоб отримувати прибуток. "Бики" купують активи дешево і тримають їх у запасі до тих пір, поки не зможуть продати дорожче. Стратегія їхніх супротивників куди складніша: спочатку вони беруть актив у позику, продають його, а щойно ціна падає  купують назад і віддають позичальникові. Різниця від продажу та купівлі складає їхній прибуток.


Обидві фракції постійно борються між собою. Щоб зрозуміти, яка зі сторін зараз переважає, важливо вивчити сучасні тенденції, а також добре володіти технічним і фундаментальним аналізом. Варто також пам'ятати, що досвідчені інвестори вміють заробляти з обох позицій: адже коли умови для торгівлі змінюються, логічно змінювати й свою стратегію.

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»