Фондова біржа — це боротьба двох сил, що конкурують: страху й жадібності. Тримаючи це в пам’яті, кожному інвесторові варто розібратися, хто такі "бики" і "ведмеді" на ринку цінних паперів. Те, що представляють ці поняття, а також принципи їхньої роботи мають вирішальне значення для розуміння фінансової системи.
1. Як з'явився сленг біржових трейдерів
Вважається, що біржовий сленг "ведмідь" і "бик" походять від того, як кожна з цих тварин атакує своїх ворогів: останній підіймає супротивника на роги, а перший притискає до землі. Ці дії метафорично пов'язані з падінням і підйомом вартості активів. Якщо тренд йде вгору, то перемагають "бики"; а якщо тренд йде вниз — відповідно, перемога за "ведмедями".
Є й інше пояснення походження біржового жаргону — історичне. У кінці Середніх віків склалося так, що посередники в продажу ведмежих шкур продавали ті шкури, які ще не отримали. Так вони спекулювали на майбутній ціні цих шкур, сподіваючись, що зможуть перекупити товар у мисливців за нижчою ціною, ніж та, за якою вони вже продали їх покупцеві. Різниця між собівартістю й ціною продажу осідала в кишенях перекупників, яких стали звати на ринку просто "ведмедями" — через товар, який вони продавали.
Бики ж вважалися протилежностями ведмедів через популярні в Каліфорнії XIX століття бої на арені, де битва грізлі проти буфало вважалася родзинкою програми. Тому інші торговці, що не займалися перекупкою шкур, у сленгу біржових трейдерів стали їх одвічними супротивниками — "биками".
2. Що означає жаргон біржових трейдерів на фінансовому ринку
"Бик" — це інвестор, який вкладає гроші в активи, що зростають. Ці інвестори купують активи з надією, що потім зможуть перепродати їх ще дорожче.
"Бичачий" ринок характеризуються оптимізмом й упевненістю трейдерів у тому, що їхня стратегія "купи дешевше — продай дорожче" ще довго даватиме чудові результати. Частково це спричинене тим, що важко реально передбачити, коли вартість активів почне падати. Складнощів додає й те, що спочатку спекуляції, а потім спричинений ними ажіотаж і психологічний тиск на інвесторів часто грають велику роль у ціновому розвороті.
Не існує конкретної та універсальної метрики, використовуваної для визначення "бичачого" ринку. Та все ж найчастіше так характеризують ситуацію, коли вартість акцій спочатку падає — аж до 20% від первинного рівня, — а потім ростуть назад, знову-таки аж до 20%. На завершення висхідного тренду може також відбуватися друге падіння на 20%.
Оскільки підйом цін важко передбачити, аналітики зазвичай розпізнають висхідний тренд тільки постфактум. Один з недавніх відомих прикладів ― період з 2003 по 2007 рік. За цей час фондовий індекс S&P 500 виріс на 20% після попереднього падіння; але з початком фінансової кризи 2008 року індекс знову впав.
Відповідно, у "ведмедячий" час переважає падіння вартості активів і песимізм трейдерів. Такий стан справ може тривати від декількох тижнів й аж до декількох років. Наддовгі періоди низхідного тренду називають "світським ведмедячим ринком": він триває від 10 до 20 років і характеризується стабільною дохідністю нижче середньої. Час від часу вартість активів може йти вгору, але це зростання нестабільне — незабаром ціни падають до колишнього низького рівня. На противагу цьому нормальний, "циклічний ведмедячий ринок" не так сильно позначається на економіці, оскільки триває всього пару років.
Низхідний тренд може початися з багатьох причин, — але загалом до періоду "ведмедів" призводить слабка, в'яла економіка, не здатна розвиватися належним чином. Ознаки слабкості або уповільнення зростання — це зазвичай безробіття, низький дохід, низька продуктивність і зниження прибутку підприємств. Окрім того, будь-яке втручання держави в економіку теж може спровокувати падіння.
Наприклад, зміна податкової або кредитної ставки часто призводить до низхідного тренду. Так само про початок "ведмедячого" ринку може сигналізувати падіння довіри інвесторів. Якщо у трейдерів складається враження, що ось-ось станеться щось серйозне, вони вживають певні заходи — у цьому разі продадуть акції, щоб уникнути збитків.
3. Різниця між "бичачим" і "ведмежим" періодами
Зміни цих періодів часто збігаються з поворотами економічного циклу, який складається з чотирьох фаз: розширення, пік, скорочення та западина. "Бичачий" ринок сигналізує про те, що економіка країни ось-ось почне рости. Оскільки громадські настрої з приводу майбутнього прогресу відразу ж впливають на зростання акцій, підйом часто починається ще до того, як зростають економічні показники на зразок зростання валового внутрішнього продукту (ВВП). І навпаки: "ведмедячі" ринки зазвичай формуються ще до початку економічного спаду.
Відповідні умови для "ведмедячих стратегій" не слід плутати з корекцією — короткостроковим періодом, який триває менш як два місяці. Корекція зазвичай хороший час для трейдерів-початківців, щоб провести перші угоди на біржі; під час справжнього "ведмедячого" тренду в новачків не вийде так само просто почати торгівлю. Це пов'язано з тим, що визначити дно вартості активів у такій ситуації практично неможливо. Спроба компенсувати збитки може витягнути в інвестора чимало ресурсів, якщо тільки він не продає без покриття або не користується іншими стратегіями для отримання прибутку при ціні, що падає.
4. Висновки
Як можна собі уявити, "бики" й "ведмеді" використовують різні стратегії, щоб отримувати прибуток. "Бики" купують активи дешево і тримають їх у запасі до тих пір, поки не зможуть продати дорожче. Стратегія їхніх супротивників куди складніша: спочатку вони беруть актив у позику, продають його, а щойно ціна падає — купують назад і віддають позичальникові. Різниця від продажу та купівлі складає їхній прибуток.
Обидві фракції постійно борються між собою. Щоб зрозуміти, яка зі сторін зараз переважає, важливо вивчити сучасні тенденції, а також добре володіти технічним і фундаментальним аналізом. Варто також пам'ятати, що досвідчені інвестори вміють заробляти з обох позицій: адже коли умови для торгівлі змінюються, логічно змінювати й свою стратегію.