Інвестування в Україні: з чого почати? Куди вкласти гроші в Україні?

Не будемо вдавати, ніби ситуація на ринку України безхмарна ― так, він не у кращій формі, і тому інвестору слід діяти виважено. Однак будь-які ризики можна якщо не прорахувати з точністю, то з великою часткою ймовірності спрогнозувати.

Сьогодні розбираємося, куди вкласти гроші в Україні, які правила інвестор повинен взяти на озброєння в умовах сучасного українського ринку і як диверсифікувати ризики. Навіщо інвестувати в український ринок? Для того, що і в будь-які інші ринки: зберегти і примножити кошти.

Коли і як почати інвестувати в Україну?

Не раніше ніж ви забезпечите собі фінансову подушку хоча б на три місяці, а краще ― на пів року. І для інвестування бажано мати повністю вільні кошти. На це є ряд причин.

У будь-якій сфері є процеси, які прогнозуванню не піддаються, і навіть найнадійніші світові компанії часом зазнають краху та підводять інвесторів. На українських ринках ситуація нестабільна, і якщо раптом настане період спаду або події стануть розвиватися за гіршим сценарієм ― у інвестора повинні залишитися гроші на життя. Інакше кажучи, фінансова подушка ― це перше правило диверсифікації ризиків.

По-друге, життя настільки ж непередбачуване, можуть виникнути ситуації, що вимагають незапланованих витрат: стихійне лихо, хвороба, яка торкнулася життя інвестора або його близьких, ― усе це змушує використати активи для розв’язання проблем. І якщо виявиться, що активи вкладені в проєкти, з яких їх не можна швидко вилучити, виникне неприємна ситуація.

Тому спочатку ― фінансова подушка та вільні кошти, потім ― інвестування.

Правила безпечного інвестування

Два важливих принципи вже описані вище, зафіксуємо їх ще раз і докладніше розглянемо інші.

 1. Створити подушку безпеки на три-шість місяців або довший термін.
 2. Виділити вільні кошти для інвестування. Це не означає, що суми повинні бути великими, немає нічого незручного або поганого в тому, щоб починати з малого. Ніколи не вкладайте останні гроші, але і не слід читати слово «вільні» як «зайві». Зайвих грошей немає ні в кого, і якщо чекати на їхню появу, то можна так ніколи і не почати інвестувати.
 3. Визначити фінансові цілі й терміни їхньої реалізації. Це відразу опише коло напрямків для інвестування, які варто розглядати. Має сенс горизонт планування від трьох років, якщо тільки ви не збираєтеся вкластися в акції з метою заробітку на курсовій різниці або в інший подібний інструмент.
 4. Не звертати уваги на офіційні дані про інфляцію, орієнтуватися на дійсне зростання цін.
 5. Поринути в тему. Потрібно не просто вести облік доходів і витрат, а розуміти, що саме відбувається з вашими грошима в кожен момент часу і як змінюються перспективи ринків, у які ви інвестуєте. Корисно оточити себе людьми, які діють на тих же ринках, весь час бути в курсі порядку денного, добре розібратися в інструментах, перш ніж скористатися ними. Якщо не готові занурюватися в тему самостійно ― підшукайте керуючого або розглядайте інвестиційні проєкти з довірчим управлінням.
 6. Не використовувати інструменти, які вам не підходять. Можливо, у інших людей вийшло дуже багато заробити з їхньою допомогою, але ви не повторите цей успіх, якщо вам з цим інструментом некомфортно. Якщо вас, наприклад, не влаштовує темп роботи з ним або ви весь час думаєте про занадто високий ризик, або у нього потрібно вкласти більше, ніж ви можете собі дозволити ― просто не використовуйте цей фінансовий інструмент. Шукайте «свій» і розвивайтеся як інвестор в тих напрямках, якими вам цікаво займатися. Впевненість ― дуже важливий фактор для успішного інвестування.
 7. Диверсифікувати ризики. Справжня істина, але не зайвим буде повторити ще раз: не тримайте всі інструменти в одному проєкті, розподіляйте їх між різними напрямками. Великих ризиків бажано уникати, з неперевіреними способами інвестування ― не зв'язуватися, навіть якщо ваш брокер їх дуже-дуже рекомендує. Хіба що у вас є не вільні, а зайві кошти, якими ви готові ризикнути і втрата яких не «виб'є» вас з гри.

Далі розглянемо, куди саме вкладаються інвестори в Україні, які перспективи у вкладень різних видів, на які має сенс звернути увагу.

Куди вкласти гроші в Україні

 1. Акції, облігації

Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) ― найнадійніший варіант інвестицій. Повернення грошей гарантовано державою. На даний момент ОВДП приносять 9% річних у гривні і 4% річних у дол. США. Прибуток фіксований, виплачується регулярно. По завершенню дії договору інвестор отримує свій внесок назад.

Корпоративні облігації працюють за таким же способом (заздалегідь відома процентна ставка, постійні виплати), але вважаються менш безпечними активами. Все тому, що в такому випадку емітентом виступає не держава, а компанія. Але прибуток за корпоративними облігаціями вище, ніж за ОВДП.

Отримувати дохід від акцій можна двома способами: через дивіденди або вибравши спекулятивний варіант ― покупка з метою перепродажу за вищою ціною. У першому випадку інвестор вибирає цінні папери підприємств, які дають найвищі та регулярні дивіденди. В іншому ― шукає найперспективніші (недооцінені активи), вкладається в них і продає, щойно ціна підніметься.

 1. Депозити

Залишаються серед найпопулярніших напрямків для збереження коштів, оскільки сума вкладень може бути мінімальною, а відсоток за вкладом дозволяє і трохи примножити заощадження. На початку 2019 року Національний банк України опублікував звіт (https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=85761675&cat_id=55838), в якому йдеться про те, що депозитний гривневий портфель в 2018 році був вище, ніж в докризовий рівень. Майже 270 мільярдів гривень від приватних вкладників зберігалося на той момент на рахунках в національній валюті.

Якщо вирішите зберігати кошти на депозиті ― майте на увазі, що за результатами 2018 року гривневі вклади показали істотно більше зростання, ніж валютні, і не в останню чергу завдяки куди вищими відсотками по вкладах. Крім того, гривневий депозит просто легше закрити в тому випадку, якщо вам терміново потрібні гроші, або ринок почне «трясти».

Мінус в тому, що з урахуванням реальної інфляції це відверто слабкий інвестиційний інструмент, водночас не можна сказати, що він буде зайвим в портфелі.

 1. Дорогоцінні метали

Можна назвати цей напрям нішевим: в Україні не так багато інвесторів, які прагнуть швидше зберегти, ніж примножити кошти, розглядаючи при цьому горизонт в 10-15 років.

Проте золото ― вірний і вічний спосіб збереження коштів. І дорогоцінні метали ― надійний актив, що дорожчає з року в рік, навіть якщо в короткостроковій перспективі бувають і спади.

Поріг входження на ринок ― дуже доступний, можна купити злиток вагою від 1 грама. Мінуси ― ряд специфічних аспектів зберігання дорогоцінних металів і високий середній спред між вартістю купівлі та продажу цього активу.

Графіка: зміна ціни золота з 1800 до 2020 рр.

https://bigkitty.ru/wp-content/uploads/2018/01/f_149.jpg 

 1. ПАММ- або ПІФ-рахунки

Це варіант довірчого управління: інвестор вкладає кошти, трейдер торгує на біржі. Такими рахунками може управляти організація або одна людина, кошти на рахунок можуть вносити всі охочі, а прибуток розподіляють між усіма інвесторами пропорційно внеску.

Варіант з досить високим ризиком, який, однак, не вимагає від інвестора ніякої участі. Залежно від стратегії це вкладення може давати вражаючий дохід в районі 150% річних у агресивних і високоризикованих ПАММ-рахунків. У консервативних щомісячний прибуток становить близько 5%. Поріг входження ― невисокий, сума вкладень може бути невеликою.

 1. Нерухомість

Варіант для тих, хто хоче за свої кошти купувати у власність реальний актив. Залежно від бажань інвестора, нерухомість в майбутньому можна перепродати або здати в оренду, а можна не купувати готову, а побудувати власну, якщо інвестор має у своєму розпорядженні достатні для цього засобами.

На цьому напрямку вигідним, хоча і ризикованим, може стати вкладення в недобудований об'єкт. У такому випадку потрібно дуже добре проаналізувати і сам об'єкт, і історію забудовника, залучити юристів до вивчення договору. А в окремих випадках можна перепродувати такі об'єкти навіть до введення в експлуатацію.

Даний вид інвестування вимагає сум від $10000 для житлових об'єктів, від 35 тисяч ― для комерційних, які як об'єкт інвестування прибутковіше житлових, їхня рентабельність може досягати 8-12% на рік.

 1. Бізнес

З урахуванням ситуації на ринку України, інвестори охоче вибирають консервативний шлях: вкласти кошти в уже працюючий малий або середній бізнес зі зрозумілими перспективами.

Якщо правильно вибрати напрямок і конкретний проєкт, то можна отримати до 35% прибутковості, а початковий рівень інвестицій ― від декількох тисяч гривень.

Високоприбуткові напрямки в Україні: рітейл, IT, дистанційне навчання, сфера послуг і доставки.

Однак на цьому напрямку є специфічні ризики, і це не тільки очевидні речі на зразок невиконання зобов'язань контрагентами ― це ще сезонні, економічні, політичні та інші ризики. Роблячи вибір вкластися в бізнес, інвестор повинен вибирати сфери, в яких розбирається і зможе прорахувати те, що не видно ні за якими документами.

 1. Стартапи

Досить хиткий інвестиційний інструмент у сьогоднішніх реаліях вітчизняного ринку, але він має сенс, якщо знайдеться проєкт у галузі, в якій добре розбираєтеся. Якщо ви ознайомитися з бізнес-планом і переконаєтеся: ідея перспективна, команда мотивована, плани і цілі стартапу амбітні та можуть бути реалізовані ― чому б ні? Є приклади стартапів, зокрема вітчизняних, які «злетіли» і стали лідерами ринку, одночасно озолотивши своїх інвесторів.

І все ж варто пам'ятати, що на кожен стартап, що «злетів», є сотні стартапів, які провалилися та про які ніхто не знає. Тому цей інструмент підходить інвесторам, які готові йти на ризик і шукають перспективні напрямки для вкладень. Буде потрібно ще готовність глибоко зануритися в тему: багато гідних починань провалюються не тому, що погані самі по собі, а тому що у команди не вистачає досвіду, щоб «витягнути» їх.

Зрозуміло, це не вичерпний перелік, є й інші напрямки для інвестувань: наприклад, сайти, витвори мистецтва. Ми ж розглянули класичний набір, так чи інакше доступний інвесторові.

 

Якщо ви вирішили почати інвестувати, підготуйте подушку безпеки на 3-6 місяців. Гроші, що залишилися, можна вкладати в різні фінансові інструменти. Вивчіть тему, наприклад, на профільних курсах, і виберіть напрямки, в які будете інвестувати. Якщо це цінні папери, то можна пройти курс "Біржовий університет" від трейдерів компанії Фрідом Фінанс Україна. Зі складанням інвестиційного портфеля допоможе персональний консультант компанії. Ви можете прислухатися до рекомендацій експертів, щоб робити вигідні інвестиції.

 

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»