Інвестиції в дорогоцінні метали: плюси і мінуси

Дорогоцінні метали, на відміну від друкованих грошових знаків, не втрачають свого сенсу і цінності ні під час катаклізмів, ні при фінансовій кризі, коли валюти різних країн знецінюються. Крім того, золото саме по собі є елементом світової фінансової системи, тобто цінністю не окремо взятою, а вбудованою в наявні процеси.

 • Резерви золотих запасів (банківські) становлять більше ніж 30 тисяч тонн.
 • Ціна на золото весь час зростає. У 1975 році вона становила близько 160 доларів за тройську унцію, в 1995-му ― близько 400 доларів, в 2019-му вартість перевищила 1500 доларів.
 • Це популярний інструмент для інвестиційних портфелів в ряді країн, включно зі Сполученими Штатами.
 • Його часто використовують як засіб заощадження, тут країною-лідером є Індія. За деякими оцінками, у населення цієї країни (~ 1,2 млрд осіб) зберігається близько 20 тисяч тонн золота, накопиченого багатьма поколіннями.
 • Японці використовують золото як частину накопичувального рахунку, в Туреччині його охоче застосовують і як накопичувальний, і як платіжний засіб, в'єтнамці платять золотом при покупці нерухомості ...

Примітка: тройська унція ― одиниця виміру ваги. Дуже поширена в ювелірній та банківській справі, у косметології та деяких інших галузях, де потрібно точно вимірювати вагу цінних інгредієнтів. Становить 31,1034768 грами.

Значить, дорогоцінні метали ― найнадійніший спосіб зберегти і примножити гроші?

Скажімо так: за часів будь-яких потрясінь інвестиції в цінні метали були мудрим рішенням. Дорогоцінні метали мають самостійну цінність, на відміну від платіжних інструментів, які народжуються і вмирають разом з розвитком, зміною, крахом фінансових систем. І, власне, чим більш нестабільний період, тим вище попит на дорогоцінні метали. Це одна сторона медалі.

Друга полягає в тому, що ніхто не передбачить впевнено і точно, якою буде прибутковість від дорогоцінних металів. На їхню вартість так чи інакше впливають всі зміни в міжнародних економічних відносинах, і чи не щодня ціна змінюється. Бували навіть періоди, причому не в дуже економічно стабільні роки, коли, скажімо, ціна срібла сильно падала. Звичайно, в довгостроковій перспективі зростання ціни на дорогоцінні метали в будь-якому випадку вище інфляції, тому ― так, це чудовий спосіб зберегти і примножити гроші, але точний прогноз на конкретні цифри в короткостроковій перспективі не дасть ніхто. На «короткій дистанції» можна навіть трохи втратити.

Тому попередній висновок такий: розглядайте інвестування в золото або інші дорогоцінні метали в тих випадках, коли у вас є дійсно вільні кошти, і ви розраховуєте на перспективу в 10-15 років, не менше. Дорогоцінні метали ― специфічний фінансовий інструмент, при роботі з ним треба навчитися терпіння.

Вкладення в дорогоцінні метали. Способи інвестування

У інвестора в Україні є ряд способів вкластися в дорогоцінні метали:

 1. Купити банківські злитки і зберігати їх самостійно або розмістити на депозиті.
 2. Купити монети з дорогоцінних металів (їхня вага теж визначається в частках тройських унцій). Ціна залежить від ваги дорогоцінних металів в монетах, а також від їх дійсної і прогнозованої цінності в очах нумізматів.
 3. Придбати дорогоцінний метал безготівково, тобто не отримуючи його на руки. Купівля буде показана на відповідному рахунку, і інвестор офіційно стане власником певної кількості певного металу, хоча і не отримає його в руки фізично.
 4. Придбати пай в компанії, яка займається видобутком або продажем дорогоцінних металів, купивши її акції, облігації або інші цінні папери. Таким чином інвестор робить вкладення в ринок дорогоцінних металів, передоручаючи управлінцям всі ризики і прийняття рішень.

Вкладати в метали має сенс близько 10% інвестиційного портфеля, а вибір конкретної стратегії, форми придбання дорогоцінного металу і самого металу залежать від мети і терміну інвестицій.

Якщо розмір вкладень невеликий ― імовірніше, слід вкладатися в не найдорожчий метал ― срібло, а не, наприклад, паладій. Та й коливання ціни на срібло сильніше, ніж на золото, тому і заробити на ньому можна більше, якщо це є метою.

Інвестиції в цінні метали. Види дорогоцінних металів

Банки дають можливість інвестувати в такі метали:

 1. Золото

Найпопулярніший інструмент, особливості інвестування в нього розглянуті вище.

 1. Срібло

Не дуже дорогий метал, оскільки його поклади істотно більші. Ціна, відповідно, в десятки разів нижче ціни золота, проте вартість срібла стабільно зростає і, за оцінкою ряду авторитетних джерел, протягом 20 років цей метал може дуже сильно подорожчати. Річ у тім, що по ряду ознак ціна срібла на світових ринках занижена штучно, оскільки цей метал активно використовується в різних видах виробництв. Що в доступному для огляду майбутньому призведе до вичерпання його запасів і зростання вартості.

 1. Платина

Вельми рідкісний і дуже дорогий метал, ціна якого також зростає рік у рік. Менш ніж за 10 років вона збільшилася більш ніж на 300%. Коливання вартості є, але загальний курс ― незмінно на збільшення. Платина підходить інвесторам, які шукають інструмент для вкладень з довгостроковим прибутком.

 1. Паладій

Один з трьох найрідкісніших і найдорожчих дорогоцінних металів. Застосовується в медицині, електроніці, машинобудуванні.

Ліміт на продаж дорогоцінних металів в банках досить жорсткий. Це приводить інвестора до думки налагодити співпрацю відразу з декількома банківськими установами, таким чином сформувавши солідний портфель дорогоцінних металів і додатково диверсифікувавши ризики.

А чи варто купувати найдорожчий метал ― у нього вище перспективи для заробітку, ніж у інших, чи ні?

Однозначної відповіді не буде: на це впливає ряд змінних, включаючи:

 • плановані терміни вкладення в дорогоцінні метали,
 • динаміку зміни ціни на конкретний метал,
 • економічну ситуацію в цілому, а іноді ― не тільки її.

У будь-якому випадку золото, хоча і не найдорожче, у всіх країнах світу є найпопулярнішим вкладенням в дорогоцінний метал. А срібло ― більш доступне, але водночас так само дорожчає під час криз.

Паладій і платина ще не мають широкого обігу і поширення, вони прив'язані до промислового і економічного зростання, тобто на динаміку зміни їх цін впливають більше виробничі фактори, ніж економічні. І прогнозувати їх важче ― хто може з великою точністю передбачити напрямок технічного прогресу і потреби в паладії, скажімо, через десять років?

Інвестиції в злитки, монети та ювелірні прикраси: плюси і мінуси

Зафіксуємо головну тезу про інвестиції в дорогоцінні метали: плюси і мінуси такого вкладення є двома сторонами економічної нестабільності, будь-яких змін або криз фінансових систем. Дорогоцінні метали мають власну об'єктивну цінність, тому ціна їхня зростає, але ніхто не може з точністю спрогнозувати швидкість і обсяг цього зростання. Тому дорогоцінні метали ― перш за все, спосіб збереження коштів, а не примноження.

Якому ж способу інвестування віддати перевагу: монетам, злиткам, прикрасам?

 1. Інвестиції в монети з дорогоцінних металів

Переваги:

 • Можна вибирати монети з золота або срібла, будь-якої вартості, починаючи з дуже скромної.
 • Якщо це колекційні, а не інвестиційні монети, то вони мають не тільки фактичну цінність, а й нумізматичну.
 • Їх можна зберігати вдома або в будь-якому зручному місці, вони невеликі.

Недоліки:

 • Якщо захочете продати монети банку назад, ціна не буде вигідною.
 • Будь-які пошкодження знижують ціну колекційних монет.

 

 1. Безготівковий металевий рахунок

Переваги:

 • Будь-яка сума операції, немає прив'язки до номіналів зливків.
 • Купівля та продаж частин рахунку банку в будь-який час і в будь-якому обсязі.
 • У разі закриття рахунку ви можете отримати на руки злиток.

Недоліки:

 • Такий рахунок не захищений Фондом гарантування вкладів.
 • Може виявитися, що при закритті рахунку банк не поставляє реальний метал, і це було зазначено в договорі.

 

 1. Злитки

Плюси:

 • Їх можна використовувати і як варіант депозиту, і як інструмент для заробітку на коливанні цін, і як «аварійний» запас, доступний в будь-який момент.
 • Це хороший спосіб збереження великих сум на строк від 5 років.

Мінуси:

 • Маржа між покупкою / продажем у маленьких злитків занадто висока, а великі непросто продати.
 • Багато банків продають злитки, але купують далеко не всі.

Коштовності не варто розглядати як інвестиційний інструмент: у разі продажу золото і каміння будуть розглядатися окремо, і ціна буде менша від тієї, яку довелося колись заплатити за ювелірний виріб.

Загалом можна сказати так: класична інвестиція в дорогоцінні метали ― рішення для інвесторів, націлених на збереження коштів і прибуток в довгостроковій перспективі. А варіант з безготівковим металевим рахунком може вибрати гравець, який планує протягом одного-трьох років займатися заробітком на продажу дорогоцінних металів, граючи на різниці цін.

 

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»