Куди вкласти гроші, щоб захистити їх від інфляції?

Інфляція в сучасних економічних реаліях — неминуче зло, від якого ніхто не захищений. Щорічно, щомісячно наші заощадження знецінюються. Мабуть, єдиний спосіб захистити їх полягає в грамотному інвестуванні. Ось вам кілька варіантів, куди вкласти гроші під відсотки, щоб хоча б перекрити рівень інфляції. 

Рівень інфляції: пізнаємо «ворога в обличчя»

 

Для вдалих інвестицій потрібно знайти прийнятний варіант. Щоб оцінити його «прийнятність», добре б розуміти, з чим, власне, ми боремося. Яка прибутковість нам потрібна в розрізі року?

 

Дані про рівень інфляції збираються різними аналітичними компаніями, вони доступні на офіційному сайті Міністерства фінансів. Подивімося, як було останні 10 років.

yearly-inflation-last-10-years.png


Очевидно, що пік інфляції у 2014-2015 рр. був викликаний зовнішніми катаклізмами, а в останні роки простежується деяка тенденція на зниження. У цифрах ситуація виглядає таким чином:

 

Screenshot_1.jpgЗагалом, середньорічний індекс інфляції за 10 років склав 112%. Від цієї цифри (11,2% +/- 1-2%) і стоїть відштовхуватися. 

Варіанти вкладень

 

Найчастіше, коли постає питання захисту вільних грошей, українці:

 

 • купують іноземну валюту — долари та євро;

 • відкривають депозити в банках.

 

Рідше вдаються до купівлі дорогоцінних металів (золота) та цінних паперів. Якщо йдеться про досить серйозну суму, купується комерційна нерухомість або квартира під оренду. Але чи справді вигідні ці варіанти? 

Банківські депозити

 

Найпопулярніша відповідь на запитання «Куди вкласти під відсотки вільні кошти?» — відкрити банківський вклад. Дійсно, процентна ставка, яку пропонують багато фінансових установ, за невеликим винятком перевищує показник інфляції. Нижче наочно представлені умови найбільш популярних українських банків.

лучший_депозит21.jpg


 


Здавалося б, досить вибрати найвищий відсоток і бути спокійним. Однак сьогодні на перше місце виходить показник надійності банку. Також на фактичну вигоду від розміщення коштів впливають:

 

 • термін депозиту, можливість дострокового зняття та поповнення;

 • періодичність виплати відсотків;

 • сума.

 

В ідеалі максимальну вигоду можна отримати при вкладі на термін від 12 місяців з нарахуванням відсотків у кінці та без можливості дострокового зняття. Водночас, якщо вибирати з найнадійніших банків, річні процентні ставки в них будуть трохи нижчими.

 

З мінусів депозитів відзначимо також складності з поверненням через Фонд гарантування вкладів (у разі форс-мажору) та необхідність виплачувати 19,5% податку і військового збору на отриманий дохід.

 

Загалом, із завданням захисту грошових коштів від інфляції банки здатні впоратися. Наскільки успішно, залежить від конкретного банку, суми та умов вкладу.

Купівля валюти

 

Цей варіант вкладень приваблює видимою безпрограшністю. Вітчизняна економіка міцно прив'язана до долара США та гнучко реагує на курсові коливання. Про популярність стратегії свідчать дані аналітичних агенцій: «вдома в тумбочці» українці зберігають від 40 до 60 млрд доларів.

 

Навіть з урахуванням інфляції долара (приблизно 2% на рік) конвертацією відразу виходить «врятувати» гроші від знецінення на 8-10%.

 

А тепер погляньмо на графік співвідношення курсу гривні до долара в розрізі декількох років:

uah_usd_2004_2017.png


Попри загальну тенденцію до зростання, люди, які купували у 2016-2017 рр. долар за 30 грн і дорожче, у кінці 2019 залишилися розчаровані. І, судячи з прогнозів, будуть в такому ж стані до середини 2020.

 

Тобто вкладення в іноземну валюту виправдані на довгій дистанції в кілька років. Короткострокові інвестиції, насправді, не тільки не захистять кошти, а й призведуть до збитків.

 

Валютні вклади дають чисту прибутковість 1-2% на рік. Це дасть змогу нівелювати різницю між доларовою та гривневою інфляцією, але знову ж таки — у розрізі декількох років. 

Цінні папери: акції

 

Український фондовий ринок дає можливість будь-кому стати власником акцій як вітчизняних, так і закордонних компаній. Зробити це безпосередньо не вийде, потрібно залучати брокера для біржової торгівлі. Однак нічого складного або недоступного в цій процедурі для потенційного інвестора немає.

 

Інвестиції в цінні папери вітчизняних емітентів за останні два роки показали хорошу прибутковість. Особливо там, де справа стосувалась інноваційних галузей. Так, у кінці 2017 року котирування акцій «Райффайзен Банк Аваль» склали +125%, «Мотор Січ» +100%, «Укрнафта» +34%, «Центренерго» +24% та ін. На 40% зросли в ціні акції харківського «Турбоатому».

 

Тенденція, закладена в кінці 2017 року, зберігається. Але акціонери, окрім можливого досить високого прибутку, отримують усі супутні ризики:

 

 1. Якщо підприємство покаже збитки, дивідендів не буде, а вартість акцій просяде.

 2. Відсутність економічної і політичної стабільності в Україні відбивається на можливостях виходу закордонних компаній на вітчизняний ринок цінних паперів.

 3. Недосконалість законодавчої бази.

 

Попри це, вкласти гроші в акції й отримувати з них регулярні виплати на сьогодні виглядає більш надійним варіантом, ніж депозит у банку або купівля валюти. Купуючи цінні папери, ви отримуєте частинку реального бізнесу, що працює, а в багатьох випадках дивідендний потік здатний перекрити інфляційні втрати. 

Облігації внутрішньої державної позики

 

Середньозважена дохідність облігацій внутрішньої державної позики на сьогодні, за даними Мінфіну, становить 14,93-15,35%. Врахуємо, що отриманий від ОВДП дохід не оподатковується ПДФО (18%), і отримаємо, що в чистому залишку ці цінні папери вигідніші за банківські депозити і купівлю валюти.

 

З 2017 року обсяг вкладень з боку фізичних осіб у ці папери виріс практично в 10 разів, з 104 млн грн до 1,4 млрд. Динаміку зацікавленості інвесторів ОВДП наочно показують результати роботи «Української біржі» за 2016 і 2017 рр.strukt-torg-ru1.png

 


Без названия.pngДо переваг держоблігацій аналітики відносять:

 

 • 100% гарантію погашення у визначений термін;

 • стабільну відсоткову ставку, яка фіксується на 4-6 років;

 • доступність — купити ОВДП може кожен резидент і нерезидент України через брокерів.

 

Можна придбати облігації терміном обігу 3, 6, 12 місяців і 1, 2, 3 та 5 років. Розміщення на більш тривалий термін — вигідніше.

 

Інвестиційна компанія «ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА» пропонує своїм клієнтам можливість зворотного викупу ОВДП без втрати прибутковості.

 

З мінусів: за придбання, зберігання на спеціальному рахунку й обслуговування цінних паперів цього виду брокери стягують комісію, розмір якої залежить від суми угоди. Це може спричинити витрати, які знецінять очікуваний прибуток. Як варіант, можна звернутися до таких інвестиційних компаній, де не беруть додаткових платежів.

 

Отже, якщо стоїть завдання просто вберегти гроші від інфляції, з нею впорається депозит у надійному банку. Якщо питання в тому, куди вкласти гроші під високий відсоток і не просто не дати їм знецінитися, а й заробити, зверніть увагу на фондовий ринок. Акції вітчизняних і закордонних емітентів не принесуть мільйон за місяць, але сколотити на них невеликий капітал цілком реально.

 

Облігації держпозики — на сьогодні практично єдиний 100% надійний інструмент збереження та примноження коштів. Інтерес до них продовжує стабільно зростати, а прибутковість дає змогу не боятися інфляції.

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»