Рейтинг бірж за капіталізацією

Фондова біржа  це місце для купівлі й продажу акцій, облігацій та інших цінних паперів. Вони служать зміцненню національної економіки, а також виступати ключовим індикатором економічного стану всього світу. Це пов'язано з тим, що зростання фінансового ринку прирівнюється до підвищення рівня життя й зайнятості населення. 


Колись це були фізичні будівлі, де торгували як національними, так і міжнародними акціями, але з появою Інтернету багато хто закрив свої фізичні представництва і перейшов на онлайнові платформи. Проте біржі як і раніше процвітають: ринкова вартість деяких з них оцінюється в трильйони доларів.


Найбільшими у світі вважаються біржі, розташовані в таких містах:


  • Нью-Йорк

  • Токіо

  • Шанхай

  • Гонконг

  • Лондон

  • Амстердам

  • Шеньчжень

  • Торонто

  • Франкфурт


У цій статті ми розглянемо рейтинг фондових бірж і особливості кожної з них.


1. Нью-Йорк


Нью-йоркська біржа (NYSE) розташована на Уолл-стріт у Нью-Йорку. Вона була заснована в 1817 році, але дістала свою назву тільки в 1963 році. NYSE пройшла непростий шлях до вершини: сумнозвісні події, такі як аварія на Уолл-стріт 1929 року і чорний вівторок 1987 року, поставили NYSE у складне становище. Але по ринковій вартості вона залишається найбільшою у світі з моменту завершення Першої світової війни  після того, як обігнала в торгах Лондон. У 2012 році NYSE поглинула американська корпорація Intercontinental Exchange.


Ринкова капіталізація NYSE на вересень 2019 року склала $32 трлн  це майже 40% від загальної вартості акцій на фондовому ринку. Тут зареєстровані понад 2400 компаній із різних секторів: наприклад, фінанси, охорона здоров'я, споживчі товари і енергетика. У число найвідоміших компаній входять Exxon Mobil Corp (XOM), Citigroup Inc (C) і Pfizer Inc (GE). Для відстежування вартості NYSE найчастіше використовується індекс Доу-Джонса, але акції деяких корпорацій входять також в індекс NASDAQ.


2. NASDAQ


NASDAQ також розташована в Нью-Йорку  на знаменитій Таймс-сквер, де її заснувала група брокерів у 1971 році. Абревіатура NASDAQ розшифровується як "Служба автоматизованих котирувань Національної асоціації дилерів з цінних паперів". NASDAQ незвичайна тим, що у неї ніколи не було фізичного представництва: замість цього брокери з самого початку використали комп'ютерну й телефонну системи торгівлі, що зробило NASDAQ першою електронною біржею у світі.


У вересні 2019 року ринкова капіталізація NASDAQ досягла $12 трлн, що робить її другою за величиною після NYSE. Проте тут торгується велика частина всіх технологічних акцій, що існують. У число провідних корпорацій NASDAQ входять Apple (APPL), Microsoft (MSFT), Facebook (FB) і Tesla (TSLA). Індекс, який використовують для виміру її ефективності, називається Nasdaq 100.


3. Токіо


Токійська біржа (TSE) була заснована в 1878 році та є найбільшою в Японії. Після Другої світової війни TSE зіткнулася з проблемами і навіть тимчасово зупинила торги в період з серпня 1945 року по квітень 1949 року через участь країни у війні на стороні нацистської Німеччини. Зараз біржа широко відома під назвою своєї компанії-власника  Japan Exchange Group, сформованої в результаті злиття Осакської біржі та TSE в 2013 році. TSE співпрацює з іншими майданчиками по всьому світу, включно з конкурентами в Лондоні та Нью-Йорку.


На сьогодні на TSE зареєстровані більш як 3575 компаній, внаслідок чого її ринкова капіталізація на вересень 2019 року досягла $6 трлн. Для оцінки успішності TSE використовується індекс Nikkei 225, у який входять провідні японські корпорації: Honda Motor Co, Toyota Motor Corp, Sony Corp та інші.


4. Шанхай


Шанхайська біржа (SSE)  одна з трьох у Китайській Народній Республіці. Дві інші розташовані в Шеньчжені та Гонконзі; вони теж входять у топ-10 найбільших фондових майданчиків. Сьогодні SSE вже четверта за величиною у світі, попри те, що стабільно працює усього лише з 1990 року. Її історія починається з 1866 року, але в 1949 році торги на ній були тимчасово зупинені через китайську революцію.


Кожна корпорація, що торгується на SSE, має акції категорії "А", які котируються в китайській валюті  юанях, і акції категорії "Б", що котируються в доларах США. Перша категорія акцій за окремим виключенням призначена лише для національних інвесторів, водночас друга категорія доступна для всіх охочих.


Ринкова капіталізація SSE досягла $5 трлн у вересні 2019 року. За індексом SSE, також відомим як Шанхайський композитний індекс, трейдери можуть відстежувати успішність торгів у Шанхаї. Тут котируються акції найбільших китайських підприємств, зокрема PetroChina, Промислово-торгового банку Китаю та Сільськогосподарського банку Китаю.


5. Гонконг


Гонконзька біржа (SEHK) була заснована в 1891 році Асоціацією брокерів Гонконгу, але свою назву дістала тільки в 1914 році. Її фізичне представництво було закрите у 2017 році після остаточного переходу на електронні торги.


SEHK вважається третьою за величиною в Азії та п'ятою за величиною у світі: у вересні 2019 року її ринкова капіталізація досягла $4,46 трлн. SEHK проводить торги виключно в гонконзьких доларах (HKD), оскільки компанії, що тут торгуються, в основному базуються в Гонконзі. На SEHK зареєстровані 1955 акцій, але велика частина капіталізації припадає на 20 найбільших корпорацій, серед яких AIA, Tencent Holdings і HSBC Holdings.


6. Лондон


Лондонська біржа (LSE) була заснована в 1801 році, але її витоки знаходимо ще у 1698 році, коли діяльність LSE полягала у виданні брошури з ринковими цінами двічі на тиждень. Це робить її одним з найстаріших торгових майданчиків. Аж до закінчення Першої світової війни LSE вважалася найбільшою, але на сьогодні вона посідає шосте місце за величиною у всьому світі й перше місце в Європі.


LSE належить London Stock Exchange Group, створеній у 2007 році завдяки злиттю з Borsa Italiana. Це найбільша міжнародна біржа, що налічує понад 3000 корпорацій у 70 країнах. Ринкова капіталізація LSE на вересень 2019 склала $4,38 трлн. Трейдери можуть відстежувати її динаміку за допомогою індексу FTSE 100, який публікує газета "Financial Times". В індекс входять 100 провідних компаній, що котируються на LSE, зокрема Barclays, BP і GlaxoSmithKline. Також для відстежування динаміки можна користуватися іншими індексами, зокрема FTSE 250, FTSE Small Cap і FTSE All-Share.


7. Амстердам


Фондова біржа Euronext базується в Амстердамі, але охоплює практично всю Європу  включно з Нідерландами, Португалією, Бельгією, Францією, Ірландією і Великобританією. Вона була заснована у 2000 році для відображення економіки Європи, тому торги на ній ведуться виключно в євро.


У 2007 році Euronext об'єдналася з NYSE Group і утворила NYSE Euronext, а у 2013 році їх повністю поглинула Intercontinental Exchange. Але в червні 2014 року Euronext стала публічною компанією, знову досягнувши самостійності.


Euronext  сьома за величиною у світі з ринковою капіталізацією в $4,36 трлн. Оскільки до Euronext входить декілька країн, на ній зареєстровані 1300 корпорацій і 30 фондових індексів, через які можна відстежувати її успіхи. Але все-таки головним індексом вважається Euronext 100, який складається з найбільших і найліквідніших акцій, що торгуються в Європі,  зокрема AXA, Christian Dior і Renault.


8. Шеньчжень


Шеньчженська біржа (SZSE) третя за величиною в Китайській Народній Республіці. Всупереч заснуванню в 1987 році, офіційно торги на ній почалися тільки в 1990 році. Формально SZSE ніким не контролюється, але на практиці за її діяльністю стежить Китайська комісія з регулювання ринку цінних паперів (CSRC).


У вересні 2019 року ринкова капіталізація SZSE склала $3,49 трлн, що зробило її восьмою за величиною у всьому світі.


SZSE торгує акціями в китайських юанях, оскільки компанії, що котируються на ній, в основному базуються в Китаї. SZSE також вважається штаб-квартирою ради директорів SME, створеною у 2004 році для розвитку виробничого сектора, і ради директорів ChiNext, що заснована у 2009 році з наміром повторити успіх NASDAQ з технологічними стартапами.


9. Торонто


Фондова біржа Торонто (TSX) була заснована в 1852 році. TSX вважається найбільшою в Канаді: на ній торгуються понад 1500 компаній. У 2009 році TSX об'єдналася з Монреальською біржею, після чого материнську компанію перейменували з TSX Group у TMX Group. У 2011 році TMX Group вела переговори про злиття з LSE, але угода провалилася через те, що керівникам не вдалося отримати схвалення акціонерів.


TSX ― третя за ринковою капіталізацією в Північній Америці та дев'ята за величиною у світі. У вересні 2019 року її ринкова капіталізація склала $2,29 трлн. Серед найбільш серйозних компаній, що котируються на TSX, можна назвати Royal Bank of Canada і Suncor Energy Inc. Для відстежування 100 провідних компаній на TSX можна використати комбінований індекс S&P/TSX, на який припадає приблизно 70% ринкової капіталізації Торонто.


10. Франкфурт


Франкфуртська фондова біржа (FWB) була заснована в 1585 році для фіксації курсу валют в німецьких князівствах. Разом з Лондонською і Паризькою фондовими біржами FWB вважається одним з перших торгових майданчиків в історії. Але тільки після Другої світової війни FWB офіційно отримала статус головної в Німеччині і однієї з найбільших в Європі.


У 1993 році право власності на FWB перейшло до компанії Deutsche Bӧrse AG. У 2005 році корпорація також вела переговори про поглинання LSE, але переговори провалилися.


У вересні 2019 року ринкова капіталізація FWB склала $2,22 трлн, що робить її десятою за величиною у всьому світі. Компанії, що котируються на ній, в основному базуються в Німеччині та інших країнах, що ведуть торги в євро. Для відстежування успішності FWB використовується в основному DAX  індекс "блакитних фішок" 30 провідних корпорацій, що входять в FWB. Туди входять, наприклад, Adidas, BMW і E.ON.

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»