Що таке IPO і навіщо це потрібно?

Як заробити на випуску та купівлі первинних акційIPO — це спосіб отримати мільйони та розповісти про свою компанію всьому світу. Але на тлі карколомних історій про акції Microsoft і Apple так легко забути про провальний вихід на біржу безлічі фірм. Чого коштуватиме підприємству первинне розміщення на фондовому ринку та які ризики передбачає?

Що таке IPO

Initial Public Offering — первинне розміщення (пропозиція) цінних паперів на біржі. Це IPO. Таким чином залучають додаткові фінанси для розвитку бізнесу. Після появи на фондовому ринку організація з приватної перетворюється на публічну. Придбати її активи може кожен, хто має доступ до торгового майданчика. В Україні багато бізнесменів вважають за краще самостійно розповсюджувати акції в обхід біржі. Але такий підхід має свої недоліки: не можна визначити об'єктивну ціну підприємства та менше шансів отримати потрібну суму.

Навіщо виходити на IPO

Головна причина — гроші. Це один із способів залучити багатомільйонні інвестиції.


Друга причина — репутація. Якщо цінні папери котируються на відомій біржі, це означає, що підприємство солідне, з хорошими фінансовими показниками.


Третя причина — популярність. Заявити про Initial Public Offering — це те саме, що провести рекламну кампанію.


Четверта причина — прозорість. За діяльністю акціонерних товариств стежать регуляторні органи, завдяки чому фірма отримує вищий рейтинг.


П'ята причина — самі акції. Власники бізнесу можуть розплачуватися ними при поглинанні компаній-конкурентів або оплаті праці висококласних фахівців, оформлювати під таку заставу банківські кредити.

Підготовка до IPO: перші кроки

Підготовка триває від кількох місяців до року та вимагає значних фінансових вливань. За деякими даними, щоб випустити цінні папери, потрібно мінімум $1 млн. Витрати включають оплату послуг андеррайтера — організатора торгів — та вартість розміщення. Точна сума залежить від розмірів бізнесу. Тому Initial Public Offering підходить компаніям з високою капіталізацією та стабільним прибутком. Маленьку фірму процедура розорить або не принесе їй потрібних інвестицій.


Перший крок до перетворення на акціонерне товариство — пошук інвестиційних банків. Це професійні андеррайтери, які займаються виведенням підприємств на фондовий ринок. Банків може бути декілька або лише один. Вони підписують договір з компанією та починають роботу: готують папери, встановлюють зв’язки з органами регулювання, організовують рекламну кампанію для пошуку інвесторів.


Досвід акціонерних товариств показує, що багато що залежить від правильної підготовки. Тому варто співпрацювати з інвестиційними банками, які не з чуток знають, що таке IPO, та провели багато успішних розміщень.

Купівля первинних акцій

Перша публічна пропозиція — шанс заробити не лише для власників компаній, але й для інвесторів. Як купити акції на IPO в Україні? Знадобиться стартовий капітал — трейдери радять мінімальну суму $5 тис. Потім слід звернутися до брокера (фізособа не має права самостійно торгувати на біржовому майданчику). Спеціаліст відкриває рахунок і чекає появи хорошої пропозиції. Щоб не втратити вигідну угоду, краще спочатку укласти договір з брокерською компанією та лише потім шукати активи для інвестування, а не навпаки.


Часто у перші дні появи на біржі нових акцій відбувається сильне коливання ціни. У такому разі посередник може порадити почекати з купівлею, доки вартість трохи стабілізується. Якщо угоду укладено, на оформлення документів потрібно 1-2 тижні.

Плюси та мінуси IPO — для власника компанії

Недоліки:


  • Серйозні фінансові витрати. Не всі мають зайвий мільйон доларів для випуску цінних паперів. Окрім грошей, фірма вкладає свій час і сили. Ніхто не гарантує швидкий та серйозний прибуток після її появи на фондовому ринку


  • Перевірка фінансових звітів органами регулювання. Майбутнє акціонерне товариство ретельно перевіряють державні органи. Тому спочатку варто переконатися, що з бухгалтерією все гаразд


  • Підприємство збанкрутує. Якщо фірма вкладе гроші в публічне розміщення, а ціна акцій впаде, це може її розорити


  • Можливе погіршення репутації. Про провал компанії дізнаються всі. А це погано позначиться на її репутації


  • Бізнесом керують акціонери. В акціонерному товаристві головні — утримувачі цінних паперів. Власник контрольного пакета має право звільнити керівництво


Переваги:


  • Залучення багатомільйонних інвестицій. Часто IPO — це єдиний спосіб знайти велику суму для розвитку справи


  • Незалежність від кредиторів. Компанія отримує гроші на безповоротній основі. Цим процедура відрізняється від оформлення банківських кредитів і випуску облігацій


  • Можливість розширити бізнес. Додатковий капітал допомагає вивести підприємство на новий, вищий рівень. Поліпшити оснащення, оплату праці, вдосконалити продукт або послугу


  • Створення позитивної репутації. Якщо компанія почала публічне розміщення, вона достатньо розвинена та фінансово відкрита


  • Акції — ліквідний інструмент. Залишивши частину цінних паперів, фірма може використовувати їх як платню в різних ситуаціях


Отже, поява на біржі — часто єдиний розумний спосіб залучення великого капіталу.

Плюси та мінуси IPO — для інвестора

Головна перевага — можливість придбати активи потрібного підприємства. Щойно цінні папери потрапляють на біржу, їх може купити кожен охочий (за наявності грошей і брокера). Навіть якщо інвестор працює в цій фірмі або має погані стосунки з її керівництвом.


Головний недолік — вартість цінних паперів може значно зменшитись, тож покупець все втратить. У категорії ризику — дрібні та маловідомі фірми. Також це стартапи, що були створені за допомогою венчурних інвестицій і витратили всі гроші ще до потрапляння на фондовий ринок. Буває, що весь бізнес — усього лише мильна бульбашка, а цінні папери випускають заради швидкого збагачення.


Мінімізувати ризик (але не виключити на 100%) допомагає перевірка регуляторним органом на етапі проведення Initial Public Offering. Також експерти рекомендують не вкладати весь капітал в одне підприємство та самостійно (за участю брокера) вивчати фірму до інвестування. Додатковий спосіб захистити себе при обвалі акцій — купувати ліквідні активи, що можна продати достроково. Наприклад, якщо ціна впаде на 50%.


Загалом що ж таке IPO для інвесторів? Це вигідний інструмент отримання прибутку через інвестиції.


Теоретичну частину можете прослухати у записі вебінару "Мистецтво інвестування"Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»