Стратегії інвестування в цінні папери

Фінансовий світ украй динамічний: там постійно щось міняється, якісь тренди застарівають, а якісь зароджуються за пару днів і перевертають потім увесь ринок.

 

Але ті, хто витрачає час на вивчення принципів роботи ринку і відмінностей між активами, у довготривалій перспективі виграють. Тому перший крок  зрозуміти, як взагалі вкладати заощадження в цінні папери, а також на який рівень ризику розраховувати в різних випадках.

 

1. Загальні принципи вкладень

 

Спочатку важливо визначити власне фінансове положення. Поставте собі такі ключові запитання:

 

 • Яке ваше поточне фінансове положення?

 • Скільки коштує ваш спосіб життя, включно з щомісячними витратами і боргами?

 • Скільки ви можете інвестувати  як одразу, так і пізніше?

 

Хоч для перших вкладень треба не так вже й багато грошей, не варто починати, якщо гроші, виділені на інвестиції, проб'ють діру у вашому бюджеті. Якщо у вас вистачає боргів або інших зобов'язань, подумайте, як на них вплинуть додаткові витрати.

 

Тому передусім переконайтеся, що можете собі дозволити вкладати кудись гроші.

 

Потім визначіть свої цілі. Усім треба щось різне, і ви точно повинні знати, що треба саме вам. Ви збираєтеся накопичити на пенсію? Хочете в майбутньому придбати щось дороге  наприклад, будинок або автомобіль? Чи відкладаєте на освіту  для себе або своїх дітей? Знаючи свою мету, ви зможете підібрати для неї оптимальний план дій.

 

З'ясуйте, які ризики ви можете собі дозволити. Це визначається декількома ключовими чинниками: вік, дохід і час, який у вас є до виходу на пенсію. Технічно, що ви молодші, то більше ризиків можете на себе узяти. Великі ризики пов'язані з вищими доходами, і навпаки  маленький ризик означає, що ви отримаєте менше грошей. Але майте на увазі, що високоризикові інвестиції частіше призводять до втрат.

 

І, нарешті, вивчіть основи фінансової теорії. Мати базове розуміння того, у що ви вплутуєтеся, і принцип не інвестувати наосліп підуть на користь вашим заощадженням. Ставте запитання. І читайте далі про те, які взагалі бувають стратегії інвестування в цінні папери.

 

 

2. Стратегії інвестування в акції

 

Що добре в інвестиційних стратегіях, так це їхня гнучкість. Якщо перша виявиться для вас занадто ризикованою або не підійде вашому графіку, потім ви зможете її поміняти.

 

Але майте на увазі: це може вам дорого обійтися. За кожне рішення доведеться платити. Ще важливіше те, що продаж активів вважається "реалізованим прибутком" ― тобто оподатковується і несе в собі приховані витрати.

 

 • Інвестиції у вартість

 

Цей метод популяризував Ворен Бафіт. Принцип його дії дуже простий: купуйте акції, коли вони дешевші за свою реальну вартість. Недоліків тут два: по-перше, пошук недооцінених акцій вимагає ретельного вивчення усієї доступної інформації про компанію. А по-друге, може знадобитися немало часу, щоб ціна акцій почала відповідати їхній реальній вартості.

 

Для цього треба терпіння. Але якщо зробити все правильно, можна отримати солідний прибуток. Тому всі інвестори повинні розбиратися хоча б в основах інвестицій у вартість.

 

 • Інвестиції в зростання

 

Як Ворен Бафіт популяризував попередній метод, так Пітер Лінч популяризував інвестиції в зростання. Цей метод пропонує вкладати гроші в невеликі фірми, чиї доходи ростуть швидше середнього по ринку, навіть якщо ціна акцій здається завищеною, порівнюючи з іншими фірмами такого ж розміру. Завдяки цьому інвестор завчасно отримає шматок прибутку з компанії, яка в майбутньому стане популярною. Але не всі фірми з великим потенціалом досягають успіху, тому інвестиції в зростання несуть з собою певні ризики.

 

 • Інвестиції в дохід

 

Вкладати заощадження в майбутній дохід  чудовий спосіб поступово нарощувати свій капітал. Ця стратегія передбачає купівлю цінних паперів, які стабільно приноситимуть дивіденди своєму власникові. У цю категорію входять не лише акції, але також інвестиційні та біржові фонди. Такі активи забезпечують надійний приплив прибутку з мінімальним ризиком для інвестора. Тому незалежно від того, наскільки ви готові ризикувати, краще включати їх у будь-яку інвестиційну стратегію.

 

 • Інвестиції з невеликою капіталізацією

 

Найбільше цей метод підходить людям, які готові ризикувати. Як випливає з назви, він передбачає купівлю акцій невеликих компаній з ринковою капіталізацією від $300 млн до $2 млрд  що порівняно мало за мірками фондового ринку. Але у акцій компаній з великою капіталізацією часто завищені ціни, оскільки на них зосереджена уся увага. Тому акції маленьких компаній привабливі для досвідчених трейдерів відразу з кількох причин: по-перше, інші інвестори тримаються від них чимдалі через волатильність ціни; по-друге, ряд обмежень заважає інвестиційним фондам вкладати гроші в компанії з невеликою капіталізацією. Досвідчений інвестор може використати обидві причини собі на користь, отримавши завдяки відсутності конкурентів і різким стрибкам курсу більше прибутку.

 

3. Стратегії інвестування в облігації

 

Недосвідченому спостерігачеві може здатися, ніби інвестування починається і закінчується купівлею облігацій з найвищою дохідністю. Але насправді все складніше. Можна знайти безліч варіантів, як саме скласти свій портфель, і у кожного є плюси і мінуси.

 

Є чотири основних способи заробляти на облігаціях:

 

 • Пасивний спосіб  "купи і тримай"

 

Те, про що говориться в назві: потрібно купити облігацію і тримати її у себе до тих пір, поки не настане термін її погашення  тобто поки гроші, віддані в позику компанії, не повернуться назад. Після цього їх можна вкласти в інші фінансові інструменти або використати будь-яким іншим способом.

 

 • Псевдопасивний спосіб  "індексація"

 

Суть цього способу полягає в тому, щоб купувати тільки ті облігації, які входять в певний індекс. Укладачі таких індексів вже провели аналіз ринку і виробили план для отримання прибутку, тобто ви можете не займатися цим самостійно і довіритися судженню професійних аналітиків. Наприклад, один із популярних індексів серед портфельних менеджерів  це Barclays U.S. Aggregate Bond Index.

 

Але ця стратегія спрацює тільки у тому випадку, якщо ви купуєте відразу багато облігацій  оскільки різні папери в індексі покликані балансувати один одного. 

 

 • Псевдоактивний спосіб  "імунізація"

 

У випадку "імунізації" портфель складається так, щоб до кінця якогось періоду отримати заздалегідь визначений дохід. Водночас зовнішні чинники, на зразок зміни процентних ставок, не враховуються. Недолік цього способу в тому, що інвестор втрачає шанс отримати більше прибутку, на ходу реагуючи на якісь зміни ринку. Натомість він отримує впевненість у тому, що точно доб'ється поставленої мети.

 

Як і у випадку "купи і тримай", найбільше для цієї стратегії підходять високоякісні облігації від компаній з хорошим кредитним рейтингом.

 

 • Активне управління

 

Мета управління портфелем облігацій  максимізувати кінцевий дохід. Цього можна досягти, якщо постійно відстежувати коливання ринку й одразу вносити відповідні корективи у свій план дій. Але разом зі зростанням можливого прибутку зростає і ризик.

 

Активне управління включає прогнозування процентних ставок, визначення термінів, оцінку і отримання користі від падіння або підйому вартості, а також складання плану дій на випадок коливань ринку. Суть активного управління в тому, що інвестор готовий робити ставки на майбутнє і не згоден миритися з потенційно нижчою дохідністю.

 

Для інвестора найважливіше розуміти, у що він вкладає гроші. Покладайтеся на обґрунтовані рекомендації професіоналів, ігноруючи масовий ажіотаж і поради з неперевірених джерел. І навіть радячись з фахівцями  звертайтеся до тих, кому платять тільки за результат, а не до тих, хто отримує комісійні.

 

І головне: не тримайте всі свої гроші в одному місці. Так, принаймні, ви зможете уникнути повних збитків.

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»