Технічний аналіз фінансових ринків

Технічний аналіз — це сукупність інструментів, якими користуються інвестори для прогнозування вартості. За його допомогою можна спрогнозувати майбутню вартість будь-яких активів: валют, акцій, ф'ючерсів, сировинних товарів, цінних паперів з фіксованим доходом. 

Головне завдання технічного аналізу — відстеження торгових сигналів. Зібравши достатньо статистики про минулу поведінку активу, можна передбачити, що з ним станеться в майбутньому. Досвідчені трейдери користуються цим інструментом для визначення переходів між трендами на ринку. 

Для цього вони стежать за ціновою динамікою: впізнаваними фігурами, що формуються з ліній тренду. 

Усі фігури можна розділити на три типи: 

  • розворот — коли вартість раптом починає різко зростати або падати;

  • продовження — коли вартість після короткої паузи продовжує попередній рух;

  • двосторонні фігури — коли тренд може або змінитися, або продовжити рух далі. 

Аналітики давно використовують моделі цінової динаміки для вивчення поточного стану та прогнозування майбутніх змін на ринку. 

Лінії тренду в технічному аналізі 

Лінії тренду — це прямі, що з'єднують ряд висхідних піків (максимумів) або спадних (мінімумів). Коли з'єднані кілька максимумів, це означає, що вартість почала підійматися. Зворотне теж вірно: з'єднання декількох мінімумів — це стійке падіння ціни. Чим більше піків і западин з'єднує пряма, тим надійнішим вважається прогноз. 

Відповідно, будь-яка фігура технічного аналізу складається з таких ліній: 

  • висхідного тренду;

  • спадного тренду;

  • консолідації — коли вартість застигає посередині, після чого не рухається ані вгору, ані вниз. 

Також для побудови денних графіків часто використовуються не мінімуми або максимуми, а курс, за яким ввечері закрилися торги. Це зручніше для трейдерів, охочих утримати позицію вночі, на вихідних або під час святкових днів, коли фінансові ринки не працюють. 

Лінії підтримки й опору 

Підтримка — ціна, нижче якої продавцям стає невигідно виставляти актив на продаж. Відповідно, опір — ціна, вище якої покупці не готові купувати актив. Від того, куди рухається вартість, залежить загальний стан ринку. 

Рівні підтримки будуються за мінімумами, до яких падає курс, а опору — за максимумами, до яких злітає курс у моменти попиту. 

Фігури розвороту 

Так називають ситуацію, коли цінова динаміка різко змінюється. Вартість завмирає на якійсь одній позначці, а потім починає рухатися далі за мірою укладання угод. 

  1. «Голова та плечі» 

Виглядає як послідовність висхідних піків, серед яких другий вищий за інші. З двох мінімальних значень крайніх піків утворюється рівень підтримки, який у цьому випадку також називається «лінією шиї».

 

«Голова та плечі»

 

Зазвичай «Голова та плечі» з'являється, коли вартість до того зростаючого активу починає спочатку несподівано падати, а потім знову зростати. Плечі не обов'язково однакові за висотою чи шириною: вони можуть поєднувати різні максимуми або мінімуми. 

Також існують «Перевернуті голова та плечі»: три піки перетворюються на три западини, з яких друга западина буде істотно нижча за дві інші. 

          2. «Подвійна вершина» та «Подвійне дно» 

«Подвійні вершини» означають, що трейдери зробили дві невдалі спроби пробити рівень опору, після чого вартість почала рухатися в протилежну сторону. 

«Подвійне дно», зі свого боку, означає, що трейдери двічі невдало намагалися пробити рівень підтримки — що теж призвело до зміни цінової динаміки.

 

 «Подвійна вершина» та «Подвійне дно»

 

Також існують «Потрійна вершина»/«Потрійне дно»: вони відрізняються від попередніх фігур тільки додатковим піком або западиною. 

Оскільки «Потрійна вершина» може нагадувати «Голову та плечі», потрібно бути обережним у правильному визначенні. Відрізнити їх можна завдяки тому, що в «Потрійній вершині» середній пік знаходиться на тій же висоті, що й два інших, не утворюючи «голову». Відповідно, «Потрійне дно» схоже на перевернуту «Голову та плечі»; відрізнити їх можна завдяки тому, що всі три спади розташовані на одному рівні. 

        3. «Клин» 

Виглядає як дві прямі, що сходяться, напрямок вгору або вниз. 

«Клин» буває двох видів: 

  • висхідний — формується при сповільненому зростанні цін;

  • спадний — формується при сповільненому падінні цін. 

Обидва різновиди сигналізують про те, що ціна досягла свого піку, отже, незабаром змінить напрямок.

 

Різновиди «Клину»

 

Іноді «Клин» також відносять до фігур продовження, оскільки він лише свідчить про майбутній перелом, але не показує його безпосередньо. 

Фігури продовження 

Так називають ситуацію, коли підйом або падіння курсу раптом зупиняється. У цей час неможливо передбачити, залишиться ситуація стабільною чи повернеться назад. Тому трейдерам потрібно бути особливо обережними в своїх прогнозах. 

          1. «Вимпел» 

Виглядає як дві прямі, що сходяться до центру та формують трикутник, який лежить на боці. Появі «Вимпелу» зазвичай передує різкий рух курсу, що виглядає майже як рівна пряма. 

Так само, як у випадку «Клину», у «Вимпелу» є два різновиди: висхідна та спадна.

 

 Різновиди «Вимпелу»

 

Після завершення «Вимпелу» усталений рух у будь-яку сторону триває приблизно стільки ж, скільки до його появи. Для висхідного тренду це приблизно три тижні, а для спадного — два. 

          2. «Прапор»

 

Схожий на «Вимпел», але замість трикутника прямі утворюють прямокутник. При висхідному тренді «Прапор» спрямований вниз, при спадному — вгору.

 

 Різновиди «Прапора»

 

Прапор — приклад стійкої цінової динаміки: можна практично бути впевненим, що до її закінчення вартість не почне різко зростати або падати. 

Проте, користуючись технічним аналізом для складання прогнозу, варто пам'ятати головний принцип торгівлі: не можна приймати рішення за приблизними обрисами графіка, не отримавши додаткового підтвердження. На практиці це означає, що потрібно також спостерігати за графіками «японських свічок». Вони можуть або підтвердити, або спростувати фігури технічного аналізу, про які ви дізналися.

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»