Як торгувати золотом на біржі?

Золото здавна виконувало функцію грошей. Спочатку з казок, у яких часто фігурували купці та каравани, кораблі та пірати, потім з уроків історії ми бачимо, що з давніх-давен повелося розплачуватися з торговцями саме цим дорогоцінним металом. Золото завжди вважалося цінною та стабільною валютою. Паперові гроші в тому вигляді, у якому ми знаємо зараз, з'явилися в обігу набагато пізніше і остаточно затвердилися міжнародним ринком ближче до нашого часу. Золото є інструментом для заощаджень і показником заможності цілої держави або навіть окремої приватної особи.

Чому ж золото залишається привабливим об’єктом для вкладень? Воно належить до металів, що не піддаються корозії. Найгіршої якості вважається золото 300 проби, яке містить високий відсоток домішок. Найвищої  750 проби (у ньому міститься 75% золота і всього 25% домішок, які відповідають за підвищену міцність металу і його зовнішній вигляд). У золотовмісних резервах і банках цей актив зберігається у вигляді зливків і монет з пробою, наближеною до 1000 одиниць.

Для того, щоб спиратися на щось у процесі ціноутворення товарів і послуг, поділу сфер впливу, історично було обрано золото та дорогоцінні метали, нафту та валюту. Саме вони як основа основ і довгострокові резерви щодня стають мірилом економічної ситуації держав і партнерських відносин.

Форми торгівлі золотом на біржі: як це робиться

Є кілька способів наростити свої прибутки й активи за допомогою торгівлі золотом, і експерти ринку не зупиняються тільки на продажу самого золота в чистому вигляді.

  • Купівля зливків. Здавалося б, тут все зрозуміло. Але на практиці виникає багато нюансів. Трейдери можуть торгувати на біржі реальним золотом, а можуть укладати ф’ючерсні угоди. Такий метод більше ґрунтується на фіктивності товару, і лише мала частка подібних договорів забезпечується реальним постачанням товару. Хеджування – ще один основний прийом у біржовій торгівлі золотом. Він базується на страхуванні фіксованої ціни на золото на момент виконання договору, грубо кажучи, полягає в заморожуванні ціни. 

  • Вкладення в компанії з переробки дорогоцінних металів. Досить часто трейдери поєднують форми торгівлі золотом на біржі задля отримання більшого прибутку. Тобто купують самі зливки і паралельно інвестують в компанію тієї самої галузі. Вкладаючи свої кошти в акції таких компаній, трейдер зокрема отримує й ризики, з якими можуть зіткнутися корпорації. 

  • Інвестиції в золотодобувні компанії. Здебільшого лідери цієї галузі прекрасно себе почувають, незважаючи на складні процеси всередині, і ось чому. Видобуток золота – дуже тяжка і містка робота. Більшість великих родовищ вже віджили своє, у багатьох регіонах складність видобутку пов’язана з кліматичними умовами, золото може бути в копальнях у вигляді розсипу з великою часткою домішок. Але якщо дорогоцінний метал має попит, а пропозиція не покриває його – ціна зростає. І це саме той фактор, на якому часто грають золотодобувні компанії. Вони навмисно приховують справжні обсяги видобутку та своїх запасів, штучно підвищуючи ціни для отримання більшого прибутку. 

Специфіка біржової торгівлі золотом: 4 особливості, які треба знати

Збираючись інвестувати свій капітал у золото, потрібно розуміти, що цей актив має свої особливості та специфіку. З чим найперше зіштовхнуться трейдери на ринку дорогоцінних металів?

  • Усталені гравці ринку. У подібних торгах споконвіку визначилися ключові гравці: центральні банки, держоргани, великі приватні інвестори, МВФ. Саме вони укладають левову частку договорів на купівлю золота. 

  • Взаємозв'язок усіх світових подій. Світова економіка, фінансова стійкість кожної окремо взятої країни та політичні події тісно переплетені між собою. Будь-які резонансні події, які спричиняють сплеск у суспільстві, тягнуть за собою зміни кожного елемента. Іншими словами, фінансова криза, інфляція, падіння курсів акцій, нестабільна політична ситуація в країні призводять до того, що виникає недовіра до національної валюти. А це, само собою, призводить до того, що передусім центробанки та й прості громадяни починають активно купувати золото як найбільш стабільну, тобто резервну, валюту, яка буде цінна в будь-якій ситуації. Щойно стихійні процеси стихають і ситуація налагоджується, надлишки запасів дорогоцінних металів продаються, і ціна на золото трохи знижується. 

  • Кореляція з цінами на нафту й індексом долара. У разі зниження долара ціни на золото ростуть, і навпаки. Грубо кажучи, простежується чітка протилежна динаміка. Чим дорожче один актив, тим дешевше інший. З цінами на нафту, як правило, навпаки: у разі підвищення цін на нафту, ростуть і котирування на золото. 

  • Висока ліквідність. Йдеться про здатність товару перетворюватися на гроші. Попит і ціни на золото не здають своїх позицій і за останні десятиріччя тільки виросли в ціні. Це означає, що купівля золота як довгострокове вкладення – вигідне рішення. Ціна на нього точно не впаде, а якщо його котирування і знизяться, то ненадовго і дуже швидко повернуться до попередніх показників. У цьому плані воно вважається більш надійним активом, ніж курси валют або акції навіть найуспішніших корпорацій. Золото можна продати в будь-який момент за цінами, наближеними до тих, за якими його купували. 

Як торгувати золотом на біржі? 

У торгівлі золотом на біржі, як і з цінними паперами, потрібен посередник – брокер, який представляє інтереси свого замовника на біржі, – та відкриття рахунку. Звісно, в Україні є свої невеликі  поклади золота, але вони не відповідають уявленням про належний національний резерв. Тому і сам центральний банк (НБУ) імпортує і купує дорогоцінний метал на великих міжнародних майданчиках. Головні з них розташовані в Лондоні, Чикаго, Нью-Йорку, Сіднеї. Іноді держоргани можуть здійснювати операції як клієнти уповноважених банків: це дає змогу без розголосу відбудовувати необхідний баланс сил.

Прості смертні можуть спробувати свої сили на валютній біржі та ринку дорогоцінних металів України, а також торгувати на відкритих біржах. Вони надають доступ до всіх операцій у режимі 24/7, дозволяючи купувати, продавати, прогнозувати курс і використовувати ф’ючерси. Робочий період поділяється на дві сесії, у фіналі кожного фіксуються певні значення. Денні торги завжди більш непередбачувані. 

Насамперед треба вибрати правильну стратегію. Профі знають, що тренд золота – це довгострокове вкладення, тому мало хто женеться за швидким прибутком. Хоч і тут не обходиться без винятків. Золото продається в унціях. Ця міра ваги не дуже популярна, але визнана на міжнародному ринку дорогоцінних металів за стандарт. Як правило, мінімальний лот становить 100 унцій. 

Золото – економічний незалежний актив (без емітента), який не втрачає свою цінність століттями, його можна купувати фізично та зберігати на знеособленому металевому рахунку в банку. 

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»