Примножувати власний капітал можна не тільки користуючись звичними банківськими депозитами, комерційною нерухомістю, здачею в оренду квартири, різницею в курсах валют або вартості золота. Дивіденди від цінних паперів як джерело доходу з кожним роком привертають усе більше уваги. Однак купити їх безпосередньо не можна, для цього потрібні інвестиційні компанії (брокери). Розповідаємо, як вибрати брокера і не ризикувати своїми грошима.
Хто є хто на фондовому ринку?
Структура вітчизняного фондового ринку складається з Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), яка регулює його роботу, і учасників:
брокери — безпосередньо продають і купують цінні папери (ЦП): акції та облігації;
емітенти — підприємства, які випускають ЦП;
фондові біржі — місця, де відбуваються торговельні операції;
депозитарії — зберігають цінні папери та ведуть реєстр їхніх власників;
інвестори та трейдери — особи, які купують ЦП з метою заробляти або на їхньому перепродажі, або шляхом отримання дивідендів.
Найпопулярнішими ЦБ сьогодні є ОВДП — облігації внутрішньої державної позики та акції українських публічних акціонерних товариств. Інвесторів приваблює їхня прибутковість у 14-15%, що дає змогу з лишком перекрити інфляційні втрати. До того ж на дохід від облігацій не потрібно платити податок на прибуток (18%), на відміну від банківського вкладу.
Купити цінні папери можна на кількох біржах, які працюють в Україні, за гривні або іноземну валюту (найчастіше долари США). Біржі сьогодні — це інноваційні системи, де всі процеси переведені в онлайн. Однак для участі в торгах потрібен посередник — брокер.
Уклавши договір з брокерською (інвестиційною) компанією, фізична особа отримує доступ до всіх можливостей фондового ринку, може без обмежень купувати акції, ОВДП та інші похідні фінансових інструментів: ф'ючерси, опціони, інвестиційні сертифікати.
Правила вибору брокера
Тепер поговоримо про те, як вибрати брокера фондового ринку, на що звернути увагу.
Акредитація на біржі. Якщо торговець не значиться в списках членів цієї організації, купувати ЦП на цьому майданчику ви не зможете. Крім того, якщо в інвестиційній компанії вас запевняють, що працюють з такими і такими біржами, а на їхніх сайтах ви не знаходите інформації на підтвердження, це привід задуматися.
Де перевірити акредитацію інвестиційної компанії на «Українській біржі» (скріншот авторський)
ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» — акредитований брокер «Української біржі» з 2008 року (скріншот авторський)
Наявність веб-сайту зі звітами про діяльність. Зверніть увагу на дату розміщення матеріалів.
Наявність інформації про торговця на сайті НКЦПФР. Так ви зрозумієте, що за компанією не зареєстровані махінації, а всі дозвільні документи в порядку й актуальні.
Важливими також є питання законності роботи брокера та тарифи на його послуги.
Ліцензування діяльності брокерських компаній
Біржова торгівля цінними паперами потребує ліцензування, що є завданням НКЦПФР. Крім того, безліч компаній пропонують не тільки купувати або продавати акції та ін., але й зберігати їх та обслуговувати. На депозитарну діяльність також потрібна ліцензія НКЦПФР. У разі виявлення порушень у роботі брокера її можуть відкликати.
Біржі постійно перевіряють актуальність документів своїх учасників. Скани ліцензій компанії розміщують на сайтах, а також інформацію про те, чи дійсні дозвільні документи, можна отримати на порталі НКЦПФР.
Для приватної особи — учасника фондового ринку — наявність у брокера ліцензії говорить про те, що її інтереси та права захищені відповідно до законодавства, а ризики потрапити до рук шахраїв мінімальні.
Тарифи на послуги брокерів
Зазвичай, винагорода інвестиційної компанії складається з певного відсотка від суми угод. Тарифи прописуються в договорі й можуть включати:
комісію за продаж (наприклад, 0,1% на операції з акціями);
вартість обслуговування рахунку в цінних паперах;
плату за використання спеціалізованого програмного забезпечення;
плату за послугу розміщення цінних паперів у депозитарії;
комісію за виведення коштів або зарахування дивідендів на рахунок фізособи в банку тощо.
Якщо ви не уточните всі ці моменти на старті роботи з компанією, згодом можна дуже розчаруватися в ролі інвестора.
Крім надійності, законності роботи брокера на фондовому ринку та тарифів, варто звернути увагу на мінімальну суму первинної інвестиції. Найчастіше вона становить кілька тисяч гривень, проте є торговці з більш жорсткими умовами для клієнтів. У такому випадку з вашого списку можна буде викреслити відразу кілька посередників.
Підсумувавши вищесказане про те, як правильно вибрати брокера, сформулюємо основні принципи вибору:
законність;
надійність;
доступність.
Там, де всі ці фактори збігаються, і є найбільш прийнятний для вас варіант. Тепер можна залишити заявку співробітникам, уточнювати нюанси та збирати документи для підписання договору обслуговування.