Як заробити на ОВДП?

Як показує статистика, звичайні українці погано обізнані в такому інструменті інвестицій, як облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

Більшість громадян нашої країни за наявності вільних грошей несуть їх у банківські установи, вважаючи звичайні депозити найпростішим і найнадійнішим способом збереження та примноження капіталу. Однак замисліться: обсяг ринку ОВДП в Україні у 2019 році перевищив 758 млрд грн, водночас частка фізосіб серед наших співвітчизників становить менше ніж 1%. Більшість інвесторів ― іноземці, які чомусь зацікавлені в купівлі українських облігацій. Спробуємо розібратися, що являє собою цей актив і чи варто вкладатися в нього.

Що ж це таке ОВДП і якими вони бувають?

Під облігаціями внутрішньої державної позики розуміємо цінні папери, які випускає (емітує) держава. В Україні ця функція покладена на Міністерство фінансів (Мінфін). Основна мета випуску державних боргових паперів ― отримати кошти для потреб державного бюджету, простіше кажучи, для заповнення дефіциту української скарбниці.

Папери мають певний термін дії та визначену відсоткову ставку: після закінчення встановленого періоду обігу Мінфін погашає випуск ― повертає інвесторам вкладені гроші + купонний дохід. Обсяг ОВДП визначається держбюджетом. Усі питання щодо випуску та обігу облігацій регулюються Законом «Про цінні папери та фондовий ринок».

Такі папери існують лише в електронному вигляді. Розрізняють декілька різновидів:

гривневі державні облігації;

валютні ― цінні папери в доларах та євро. Купівля таких облігацій можлива тільки в гривні, а погашення ― у вибраній грошовій одиниці;

Індексні. При погашенні таких ОВДП проводиться перерахунок їхньої номінальної вартості з урахуванням курсової різниці.

Держоблігації мають певний термін дії. Розрізняють короткострокові, середньострокові та довгострокові цінні папери (термін погашення ― від 1 місяця до 5 років). 

Як заробити на ОВДП: що потрібно робити і в якій послідовності?

Інвестувати гроші в цей актив можуть фізичні та юридичні особи, українці та іноземці (нерезиденти). Інформація про те, коли і на яких умовах розміщуватимуться чергові облігації, представлена на сайті Мінфіну.

Особливістю ОВДП є те, що купити їх можна тільки на внутрішньому ринку країни через торгові майданчики фондових бірж. У цьому є певна складність: купувати й продавати облігації напряму неможливо. Інвестору доведеться скористатися послугами професійних учасників фондового ринку. До останніх належать торговці цінними паперами (інвестиційні компанії, брокери) та банківські організації ― вони виступають у ролі уповноваженої особи. Фінансовий посередник відкриває спеціальний рахунок для свого клієнта і реєструє його на фондовій біржі. Співпраця інвесторів з посередниками здійснюється на підставі договору, у якому, зокрема, прописується розмір комісії за оформлення та обслуговування ОВДП.

Інвестори-початківці, готові пробувати працювати з іншими активами, крім банківських депозитів, повинні враховувати, що цінні папери ― це складніший інструмент. Перед тим як вкладати гроші, не завадить пройти додаткове навчання, під час якого розібратися в механіці процесу купівлі та продажу державних облігацій. Зверніть увагу, що їх можна придбати і продати на первинному та вторинному ринках. Реалізувати облігації можна достроково.

Алгоритм дій інвестора, який хоче отримувати пасивний дохід від вкладень у державні цінні папери, такий:

ухвалення рішення про придбання держоблігацій;

пошук фінансового посередника. Потрібно визначитися з депозитарієм, який обслуговуватиме рахунки, і торговцем, який від вашого імені купуватиме / продаватиме активи. Це може бути одна організація;

оформлення. Вкладнику потрібно відкрити рахунок у цінних паперах.

Згідно з вимогами законодавства, інвестор проходить перевірку (ідентифікацію, верифікацію). Йому потрібно підтвердити легальність коштів, які він хоче вкласти в облігації. Після цього підписується договір з брокером і перераховується потрібна сума для придбання боргових паперів. Зверніть увагу, що варіантів інвестування кілька: підсумкова прибутковість залежить від термінів дії державної позики та вибраної валюти.

На яку суму рекомендується купувати облігації?

Підвищений інтерес до цього активу пояснюється кількома перевагами, серед яких:

Висока надійність. Гарантом погашення фінансових зобов'язань виступає держава, зокрема інвестору гарантується повернення 100% коштів. Для порівняння: у комерційних банках, які є учасниками Фонду гарантування вкладів, у разі банкрутства вкладникам повертають лише 200 тис. грн. Юридичні особи можуть зовсім нічого не отримати.

Висока прибутковість ОВДП. Процентні ставки за банківськими депозитами на сьогодні поступаються відсоткам за держоблігаціями. Розмір відсотків постійно змінюється, тому безпосередньо перед покупкою потрібно уточнювати ставки.

Мінімальне оподаткування. Облігації не обкладаються податком на доходи.

Але чи всі можуть скористатися вигодами ОВДП? 

Нагадаємо, що купівля й обслуговування боргових паперів потребує додаткових витрат. Тому ефективність інвестицій багато в чому залежить від суми вкладень. На первинному ринку номінальна ціна однієї облігації становить 1 тис. UAH, 1 тис. USD, 1 тис. EUR, залежно від вибраної валюти. Теоретично кожен українець може придбати кілька боргових цінних паперів, проте таке вкладення не буде економічно доцільним.

На думку експертів, інвестиції в ОВДП мають сенс, якщо є можливість придбати цінні папери на суму від 200-300 тис. грн і більше ($15-20 тис.). Тільки за таких вкладень окупляться супутні витрати. Вирішивши скористатися фінансовими послугами банків, потенційні інвестори мають підготуватися до ще вищого порогу входу: мінімальний розмір вкладень у держоблігації в багатьох установах починається від 1 млн грн.

Робимо приблизний розрахунок чистого прибутку при інвестуванні в ОВДП

Щоб зрозуміти, на який дохід можна розраховувати в момент погашення боргових цінних паперів, інвестору варто ознайомитися з основними пунктами витрат на послуги фінансових посередників. У будь-якому випадку доведеться заплатити за проведення грошових операцій, за зберігання боргових паперів і за операції купівлі / продажу. У різних організацій цифри можуть помітно відрізнятися, нижче наведені середні тарифи:

Відкриття рахунку

Комісія за операції з ОВДП (купівля / продаж)

Облік і зберігання цінних паперів на рахунку

Зарахування та списання облігацій

Комісія при виплаті доходів (погашення держоблігацій)

Безкоштовно

0,05% від суми угоди, але не менше 200,00 грн і не більше 2000,00 грн

Безкоштовно

Безкоштовно

Безкоштовно

 

Наведемо приблизний розрахунок витрат для інвестора. Припустимо, ви вирішили купити гривневі ОВДП на суму 100 тис. грн. За умовами емітента, термін погашення держпаперів становить 1 рік, купонний (процентний) дохід ― 9% річних. Вам потрібно:

Сплатити вартість державних облігацій. У компанії ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА це 1150 грн за одну ОВДП;

Сплатити комісію за покупку ― 200 грн.

РАЗОМ: Витрати на послуги посередника становлять 200 грн. Купонний дохід (річні відсотки), за умовами розміщення ОВДП, = 100 000 × 9% = 9 000 грн. З цієї суми потрібно відняти військовий збір (1,5%) ― 135 грн і оплату фінансових послуг ― 200 грн. Передбачуваний чистий дохід ― 8 665 грн.

Що більша інвестиція, то більша прибутковість. Зверніть увагу, що вартість послуг банківських установ зазвичай вища, ніж у спеціалізованих інвестиційних компаніях.

Як виплачується дохід?

Після підписання договору з брокером і купівлі ОВДП інвестору залишається тільки дочекатися завершення терміну дії цінних паперів. При погашенні гроші зараховуються на банківський рахунок покупця: якщо це гривневі облігації, дохід зараховується у гривні, якщо валютні ― у валюті. Інвестор може відстежувати стан рахунку в особистому кабінеті торгового термінала або відправляючи запити персональному консультанту. За бажанням або необхідності клієнт може продати облігації достроково на вторинному ринку. У цьому випадку потрібно дати відповідне доручення менеджеру. У ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА є зручна послуга ― зворотний викуп, по якій інвестор має право повернути державні облігації за ціною купівлі, не втративши зароблені відсотки.

Які існують ризики?

ОВДП об'єктивно є одним з найбезпечніших інструментів інвестування, оскільки уряд готовий гарантувати повну виплату номінальної вартості паперів і купонний дохід за ними навіть у разі дефолту. Однак ризики при використанні цього активу все ж таки існують:

У разі передчасного продажу облігацій вартість ОВДП на вторинному ринку може бути нижчою за їхню номінальну вартість, тому інвестор може залишитися в мінусі.

Внаслідок інфляційних процесів у країні прибуток за цінними паперами в загальному підсумку може виявитися нижчим за очікуваний. Водночас варто зазначити, що досвідчені інвестори купують цінні папери в різній валюті й успішно заробляють і на процентних ставках, і на курсових різницях.

Недобросовісний фінансовий посередник ― ще одна причина того, що в інвестора виникають проблеми з ОВДП. Запам'ятайте: надавати фінансові послуги в цій галузі мають право тільки організації, що отримали відповідну ліцензію торговця цінними паперами. Перевірити ліцензію можна через сайт Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Комплексний сервіс та вигідні умови інвесторам пропонує компанія ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА. Компанія є професійним учасником фондового ринку та об'єднує в одній організації функції торговця цінними паперами та депозитарної установи. Вартість покупки ОВДП через ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА становить 1150 грн (або еквівалент у $ чи €).

 

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»