Які акції варто додати в інвестиційний портфель

Як організувати свій інвестиційний портфель, щоб гарантувати собі подушку безпеки? Поважні інвестори дотримуються правила «не класти всі яйця в один кошик». Це означає, що не варто робити ставки тільки на одну компанію-емітента, якою б прибутковою вона не була. Набагато краще розподілити свій капітал, вкладаючи кошти в різні компанії та перспективні галузі.

Один з важливих факторів: загальна сумарна вартість акцій компанії дорівнює балансовій ціні самої компанії або, простіше кажучи, величині статутного капіталу. Але чи завжди це так? І як спіймати удачу за хвіст? 

Недооцінені акції: інструкція застосування

Недооцінені акції ― акції, вартість яких менше тієї ринкової ціни, яка має бути на думку фінансових експертів. Знижена вартість акцій корпорації ― показник невисокої популярності компанії, малого попиту на її товари, нестабільних доходів.

Придбати такі активи за поточною ринковою вартістю, яка насправді явно нижче їхньої справедливої ціни, ― вигідне рішення. Перевага фінансового прийому полягає в тому, що такі акції приносять інвестору більше прибутку, ніж вже успішно влаштовані на ринку компанії. І це варіант довгострокової біржової торгівлі, коли інвестор не поспішає з отриманням швидкого прибутку, оскільки на підвищення рейтингу може піти кілька років, а поки він просто отримуватиме дивіденди.

Які складнощі чекають інвестора?

  • Розгледіти відмінність між недооціненістю і переоціненістю акцій.

  • Зуміти спрогнозувати перспективи певної галузі та компанії.

  • Підійти до питання фундаментально. Технічного аналізу тільки котирувань і їх відносних понять «дешево» і «дорого» недостатньо: потрібно бути готовим ретельно аналізувати фінансову діяльність компанії.

Голка в соломі, або Де знайти недооцінені акції

Недооцінені акції є в будь-якій сфері: від сільського господарства до молодих інтернет-компаній. Найчастіше активність таких підприємств має циклічний характер. Їхня прибутковість поки що може коливатися, в якийсь момент різко знижуватися, що обов’язково відіб’ється і на вартості самих акцій. У перспективі з часом всі бізнес-процеси нормалізуються, і вартість активів знову зростає.

Уся сіль для інвестора полягає в тому, щоб розпізнати компанію, що розвивається, і встигнути купити акції в момент спаду ціни, до того, як їхня вартість досягне оптимальної позначки. 

Як знайти недооцінені акції

Щоб зробити правильне оцінювання та побачити в компанії перспективу для своїх вкладень, інвестори зазвичай спираються на такі показники. 

Коефіцієнт P/E (ціна/прибуток) – це відношення загальної капіталізації компанії (ціна всіх її акцій) до суми прибутку. Чим вище P/E, тим вища вартість паперу щодо прибутку фірми. Чим нижче коефіцієнт, тим більше недооцінена акція. Цей показник порівнюється з аналогічними даними інших підприємств того самого економічного сектору. Відносна висота P/E підприємства свідчить про перспективи її швидкого зростання. Різні сфери діяльності відрізняються різними рівнями P/E.

Коефіцієнт P/CF – співвідношення ціни всіх акцій компанії до вільного грошового потоку. Більшість фахівців орієнтуються на гроші компанії після вирахування витрат, їх мало цікавить конкретно сама компанія. Малий рівень P/CF вказує на те, що у фірми є суттєві кошти, які можуть відраховуватися, наприклад, на дивіденди або розвиток бізнесу.

Коефіцієнт P/BV – відношення капіталізації компанії до балансової ціни її активів (активи за вирахуванням боргів тощо). Низький рівень показника для інвесторів є гарною ознакою.

Коефіцієнт P/S: відношення капіталізації компанії до її виторгу. Деякі експерти фондового ринку позитивно ставляться до фірм з великим обсягом виторгу, але це не є гарантом великого прибутку компанії. Низький рівень за цим параметром означає, що керівництво корпорації має розробити чіткий план з нарощування прибутків, або її активи не виростуть в ціні.

Коефіцієнт Грема: ще один ефективний інструмент, за яким оцінюють потенціал акцій. Усе просто: NCAV ― це різниця між поточними активами та боргами. І тоді навіть економісту-початківцю зрозуміло, чи будуть ліквідними активи після виплат за всіма зобов'язаннями. Якщо різниця негативна, угоду укладати не варто. Для отримання самого коефіцієнта Грема потрібно розділити NCAV на кількість акцій. Якщо їхня вартість не перевищує 50-66% від числа NCAV, їх слід розглядати дуже уважно.

До розрахунків цього показника попередньо проводиться аналіз цінних паперів, з огляду на такі критерії:

• Відношення вартості паперу на ринку до ціни капіталу фірми, що припадає на одну фізичну акцію, не повинно бути менш ніж 0,75.

• Середній обсяг торгів за акцією на біржі за дей-трейдинг повинен бути мінімум в сто разів вище обсягу, який збирається купити вкладник. В іншому випадку угода буде досить ризикованою.

• Співвідношення вартості акції на ринку до величини оборотних коштів корпорації з розрахунку на одну акцію, не повинно перевищувати 0,1. Це свідчить, що в компанії достатньо ліквідних активів для операцій, що допомагає інвестору уникнути зайвих ризиків під час купівлі її цінних паперів. 

• Відношення загального обсягу всіх боргів компанії до її ринкової капіталізації не повинно знижуватися менш ніж до 0,15. Не варто вкладати в компанію, у якій превалюють борги.

• Частка від ділення вартості цінного паперу фірми на обсяги її продажів, що припадає на одну акцію, не має бути вище 0,3. Якщо корпорація нарощує обсяги продажів – це гарна ознака для інвестора. 

• Вартість окремого паперу не повинна бути дуже малою. Не варто купувати акції за копійчаною вартістю, нехай це буде хоч би 1 гривня. 

• Дивіденди за акціями. Багато професіоналів вважають, що не варто мати справ з компаніями, які не виплачують кошти акціонерам, але в умовах сучасного ринку, багато хто з них спрямовує весь прибуток на розвиток, навмисно відмовляючись від сплати дивідендів.

Підводні камені: чого чекати, коли на кону вибір

• Якщо зменшення вартості активів пов’язане з глобальними проблемами фірми, то говорити про недооцінку не можна. Значить, низька ціна цілком об'єктивна.

• Інвестиції на позикові кошти – сумнівний вибір, тому вкладати рекомендується тільки власні фінанси.

• Розраховуючи коефіцієнт Грема, також варто знати, що більшість компаній виходять на негативний NCAV і сума їхніх активів не покриває боргів. Позитивним балансом володіє лише третина компаній на провідних фондових біржах. Але і в такому випадку цієї кількості достатньо, щоб вибрати цікаві пропозиції.

• Перед купівлею недооціненого активу варто перевірити, чи не має компанія серйозних фінансових труднощів, які постійно повторюються. Інакше ризик втратити інвестиції значно зростає.

• Недобросовісні фінансові звіти компанії, які приховували справжній стан справ перед купівлею акцій. Від цього ніхто не застрахований, і в такому випадку диверсифікація портфеля стане своєрідним захистом.

Диверсифікація, яка передбачає купівлю акцій не тільки локальних компаній, але й закордонних, розподіл капіталу на різні галузі, їхній пошук – складний бізнес, і все-таки він виправдовує себе з огляду на можливий прибуток з операцій.

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»