Що таке ф’ючерс звичайними словами

Придбавши ф’ючерс на золото, ви отримаєте золоті зливки?
Визначення поняття ф'ючерсного контракту. Як він виник, у чому його перевага. Як купити ф'ючерси на фондовому ринку.

Що таке ф’ючерс

Це домовленість між покупцем і продавцем на постачання продукції, послуги або цінних паперів у майбутньому (від англ. Futures ― майбутнє) з фіксацією вартості на момент укладання угоди. Мета інструменту — знизити ризик, пов'язаний із коливанням цін, і гарантувати постачання за наперед визначеною ціною.

Що буде, якщо влітку придбати зимовий ф’ючерс? Постачання відбудеться взимку, але за літньою вартістю

Емітентами (власниками) ф'ючерсних контрактів є самі трейдери. Під час укладання угоди обидві сторони обговорюють ціну та терміни. Інші параметри встановлює біржа. Вона також стежить за виконанням узятих зобов'язань. Це називається «клірингом».


У кожному ф'ючерсі вказано таку інформацію:


 • тікер,

 • назву,

 • тип,

 • кількість продукції,

 • адресу поставки,

 • спосіб виконання доставлення,

 • дату виконання,

 • мінімальний крок ціни.


Сторони несуть зобов'язання перед біржовим майданчиком до завершення дії договору.

Переваги ф'ючерсів

Вони вигідні трейдерам і реальним продавцям товарів, допомагають розібратися в економічній ситуації в країні та світі:


 • Ф'ючерсні контракти зменшують ризики. Вони гарантують те, що продавець продасть товар, а покупець отримає його

 • Можна перепродати ф'ючерс. Якщо одна сторона передумала виконувати умови угоди, вона має можливість перепродати своє право третій особі

 • Хороший торговий інструмент для прибутку. Цим користуються інвестори, які хочуть диверсифікувати портфель активів

 • Невисока комісія. Нижча, ніж в операціях з акціями, що дає більше чистого доходу

 • Висока ліквідність. У разі необхідності активи легко перепродати за хорошою ставкою


Ф'ючерс — це важливий економічний орієнтир. Фінансові звіти часто містять інформацію про ф'ючерсні контракти на золото та нафту — індикатори стану економіки. Рух цін на золото та нафту визначає розвиток світового ринку.

Що таке ф’ючерс на прикладі

За однією з теорій перший ф'ючерсний контракт з’явився в Японії. Покупці та продавці вирішили застрахувати себе від змін вартості рису, тож уклали договір.


Який вигляд це має на прикладі? Фермер займається вирощуванням рису. Він купує насіння, добрива, техніку, оплачує працю найманих працівників. Як бути впевненим, що витрати окупляться, а справа принесе прибуток? Не можна ж заздалегідь дізнатися, буде рік врожайним чи ні, скільки коштуватиме рис. Так, але можна укласти договір на постачання рису покупцеві, одразу домовившись про розмір оплати. Таким чином фермер ще на старті робіт знайде клієнта та порахує, скільки заробить.


Не завжди продавець виграє на ф'ючерсах. Можливо, вартість підніметься вище встановленої за договором. І тоді фермер втратить вигідну угоду. Але однаково попередня домовленість є зручною для обох сторін. Для продавця — гарантія прибутку, для покупця — економія, якщо вартість у договорі виявиться нижчою за реальну.

Увагу до ф'ючерсів проявляють спекулянти. Їм не важливий товар. Головна мета — купити дешевше, а продати дорожче


Сьогодні існують ф'ючерсні контракти на зернові культури, живу худобу, дорогоцінні метали, біржові індекси. Залежно від того, передбачене чи ні реальне доставлення, активи поділяють на постачальні та розрахункові.

Види ф’ючерсів

Їх усього два:


 • Постачальні. Передбачають реальне доставлення продукції в конкретному обсязі та в зазначений у договорі термін. Наприклад, на біржі в Чикаго котируються папери на рис, зерно та нафту. Тобто купуючи ф'ючерс на зерно, ви дійсно можете очікувати на мішки з зерном

 • Розрахункові. Доставлення продукції не виконується — діє лише грошовий розрахунок. Це спекулятивний інструмент. Різниця між ціною на момент відкриття та закриття угоди — прибуток трейдера (або збиток). Приклад: ф'ючерс на індекс ринку


Більшість активів — розрахункові. Трейдери не планують отримати продукцію, а бажають заробити.

3 варіанти результату купівлі ф’ючерсів

За всіма договорами розраховується варіаційна маржа — прибуток або фінансові втрати відносно ставки, за якою куплено актив. Розглянемо три варіанти, в яких а) вартість інструменту виросла; б) ціна впала; в) розрахунки залишилися незмінними.


 • Результат №1: вартість активу виросла. Покупець отримав прибуток, а продавець залишився у програші

 • Результат №2: ставка не змінилася. На момент закриття угоди вартість виявилася незмінною. Обидві сторони залишилися при своєму

 • Результат №3. Ціна впала. Тепер заробив продавець, а покупець — ні


Ось як працюють ф'ючерси, якщо говорити звичайними словами.

Як придбати ф’ючерси

Експерти рекомендують вибирати активи з найближчою датою експірації — вони є найбільш високоліквідними. До укладення угоди упевніться, що на рахунку достатньо грошей. Для придбання цінних паперів не потрібно платити всю суму. Слід внести «гарантійне забезпечення» — приблизно 10% від ринкової вартості інструмента.

«ГЗ» — обов’язкове «гарантійне забезпечення» для купівлі ф’ючерсів.  Зазвичай це 10% від повної вартості інструмента

Але ви однаково винні фінанси, що покривають повну ціну активу. При купівлі оплачується «гарантійне забезпечення», а решта закріплюється як забезпечення позиції.

Що ж таке ф’ючерс і як він працює

Ф'ючерс — це не сам товар, а зобов'язання його купити або продати в майбутньому. Раніше такий договір був захистом для постачальників — гарантією, що вони знайдуть покупця та окуплять свої вкладення. Але справжніх контрактів на доставляння нафти, дорогоцінних металів і зернових стає все менше. Усе більше паперів використовують як спосіб заробітку. Суть така ж, як і в операціях з акціями: купити дешевше, продати дорожче. Ризики теж схожі: при коливанні ціни можна як отримати прибуток, так і все втратити. Завдяки маленькій комісії та високій ліквідності ф'ючерси можуть стати чудовим фінансовим інструментом у портфелі інвестора.

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»