Що таке шорт?

Що таке шорт? Заробити на фондовій біржі можна в двох випадках: коли ціна активів зростає та коли вона падає. Ставку на зниження вартості активів називають шорти (від англ. Short — "короткий") (вона ж неприкрита продаж, коротка позиція на біржі). Торгуючи в шорт, трейдер заробляє при зниженні ринку та втрачає гроші при його зростанні. Іншими словами, мета шорту — продати акції дорожче, а потім викупити їх, коли вартість знизиться.

 

Наприклад: ви продали 60 акцій вартістю 10 тисяч гривень в розрахунку на те, що вони впадуть в ціні, і ви повернете активи з меншими витратами. За кілька днів ціна акцій впала на 20%. Виходить, щоб викупити 60 акцій, вам знадобиться 8 тисяч гривень. У підсумку ваш прибуток — 2 тисячі гривень (за вирахуванням комісії за операцію та плати за користування активами брокера). Якщо ж вартість цих акцій виросте на ті ж 20%, то для викупу 60 акцій вам потрібно ще 12 тисяч гривень. У цьому випадку ваш збиток — 2 тисячі гривень плюс комісії.

 

Коротка позиція в short отримала свою назву через те, що зниження вартості активів зазвичай відбувається швидше, ніж зростання, а самі угоди є більш швидкоплинними та відбуваються в короткий час. Це спекулятивна операція.

 

У короткій позиції є одна особливість: щоб відкрити шорт, вам необхідно продати те, чого у вас немає — акції, ф'ючерси, валюту.

 

За правилами біржі трейдер не може торгувати активами, які йому не належать. Для цього він запозичує цінні папери у брокера за умови їхнього викупу та повернення в подальшому. Тому шорт на біржі — це тип біржової угоди, за якою трейдер торгує цінними паперами брокера в борг.

 

Кредит брокера не безкоштовний. За кожен день використання запозичених у брокера активів трейдер платить фіксовану суму. Її розмір обчислюється за формулою:

 

(Актуальна вартість *кількість цінних паперів* індикативна ставка)/360 = комісія брокера.

 

Шорт в трейдингу передбачає додаткові витрати у вигляді комісій:

 

Відсотки за угоду (за тарифом брокера).

 

Трейдер платить їх двічі: коли відкриває шорт і коли викуповує активи для закриття позиції.

 

Додаткова комісія за перенесення неприкритої позиції.

 

Негативна вартість активів на рахунку утворює неприкриту позицію. Трейдеру необхідно закрити позицію до кінця дня. В такому випадку він платить лише комісію за операцію. Якщо позиція закривається наступного дня, стягується додаткова комісія за перенесення за тарифом.