Дивіденди — це виплати, які отримують власники акцій (привілейованих і простих іменних акцій) підприємства за підсумками його роботи, в залежності від кількості та виду цінних паперів, що їм належать.
Джерело таких виплат — прибуток компанії від господарської діяльності. Фінальна сума дивідендів розраховується на основі чистого прибутку підприємства, тобто з тих грошей, які залишилися в "сухому залишку" після сплати всіх податків, бюджетних зборів та інших обов'язкових виплат (чистого прибутку).
Акціонерне товариство має ще два джерела нарахування дивідендів: спецфонд і резервний капітал АТ. Виплати з цих джерел здійснюються тільки для привілейованих акцій.
Що значить "дивіденди" в бухгалтерському обліку? Це частина чистого прибутку, яку юридична особа розподіляє між усіма власниками відповідно з часткою їхньої участі в статутному капіталі підприємства.
Дивіденди зазвичай виплачуються грошима, рідше — в "натуральній" формі, тобто майном підприємства, якщо це передбачено статутом.
Згідно з українським законодавством, акціонерні товариства (АТ) можуть виплачувати дивіденди акціонерам тільки грошима, підприємствам іншої форми власності — товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), публічні акціонерні товариства (ПАТ) — дозволено здійснювати "натуральний" розрахунок за умови, що таке рішення було прийняте на колективних зборах.
Рішення про терміни та розміри виплат в АТ приймає головний орган товариства — загальні збори акціонерів.
Розмір виплати залежить від типу акції — документа, що підтверджує право її власника на отримання доходу (дивідендів).
Акції можуть бути:
- простими;
- іменними;
- на пред'явника;
- привілейованими.
Привілейовані акції дають своїм власникам перевагу при отриманні виплат, але позбавляють їх права брати участь в управлінні компанією, якщо інше не прописано в статуті підприємства.
Дивіденди: що це таке? Дивіденди вважаються пасивним прибутком і підлягають оподаткуванню. Розмір податку варіюється й залежить від того, хто є емітентом акцій і отримувачем виплат за ними.
Коли емітентом акцій виступає підприємство-платник податку на прибуток, а одержувачем — фізособа (в тому числі нерезидент), податок становить 5% від суми виплати.
У разі якщо акції випустила юридична особа — платник єдиного податку, з фізосіб-отримувачів дивідендів стягується 9% податку.
Додатково утримується 1,5% військового збору.
Юрособи-резиденти сплачують 18% податку з отриманих дивідендів. Для юросіб-нерезидентів оподаткування складніше: вони платять 18% податку на прибуток і 15% податку з прибутку нерезидента.
Краще зрозуміти, що таке дивіденди, допоможе низка законів України:
- Цивільний кодекс;
- господарський Кодекс;
- ЗУ "Про господарські товариства";
- ЗУ "Про акціонерні товариства"