Інвестиційний фонд — це юридична (у формі акціонерного товариства) або не юридична особа, інституція спільного інвестування (ІСІ), яка здійснює колективні інвестиції. Всі фонди в Україні поділяються на корпоративні та пайові.
Корпоративні інвестфонди виступають як юридичні особи, є емітентами власних акцій і можуть виплачувати за ними дивіденди.
Пайові ж інвестиційні фонди не є юридичними особами, створюються компаніями з управління активами (КУА). Вкладники можуть внести кошти до такого фонду, купивши інвестиційний сертифікат, що випускається КУА.
Українські інвестиційні фонди, як пайові, так і корпоративні, також можуть бути інтервальними, відкритими та закритими. Ці три різновиди фондів відрізняються між собою періодичністю зворотного викупу сертифікатів або акцій у інвесторів:
- відкриті фонди викуповують свої сертифікати у вкладників будь-якого дня;
- інтервальні фонди здійснюють викуп своїх ЦП у певні дати;
- закриті фонди викуповують свої акції лише після закінчення терміну дії фонду.
Інвестиційний фонд: що це таке? Відповідь на питання криється в розумінні суті діяльності таких фондів. Вона зводиться до наступного: компанія акумулює активи приватних і юридичних осіб, а потім розпоряджається ними так, щоб вони приносили прибуток.
Щоб зрозуміти, що таке інвестиційний фонд, уявіть його у вигляді сейфа, в якому зберігаються всі активи вкладників: акції та інші цінні папери, нерухоме майно, частки в різних суспільствах з обмеженою відповідальністю (ТОВ) та гроші.
Майном інвесторів розпоряджається керуюча інвестиційна компанія. Її ключова задача — заробляти гроші для інвесторів. Для цього компанія керує довіреним їй майном на свій розсуд. Наприклад, здає в оренду нерухомість, торгує цінними паперами на фондовій біржі, здійснює валютні операції, інвестує гроші в акції підприємств та інше.
Керуюча компанія щомісяця утримує частину отриманої пайовиками прибутку як плату за свої послуги.
Важливо: забрати майно або гроші, вкладені в інвестиційний фонд, не дозволяється. Однак пайовик все ж може вивести свої кошти з фонду. Є два способи це зробити:
Погасити пай — в цьому випадку керуюча компанія компенсує пай грішми за номіналом або з дисконтом від ринкової ціни
Перепродати пай іншому інвестору. Необхідно знайти покупця та врахувати, що деякі паї обмежені в обороті, тому продати їх буде складніше.