Що таке інвестиційний ринок?

Інвестиційний ринок — це будь-який ринок, в який люди можуть вкладати гроші заради отримання прибутку. Зокрема, до них відносяться фондовий, валютний і товарний ринки, а також ринок облігацій і виробничих фінансових інструментів (ф'ючерсів, опціонів) і так далі.

 

Економіка капіталізму не може існувати без інвестицій, оскільки саме з їхньою допомогою в капіталістичному суспільстві розподіляються ресурси. Крім того, вони також створюють ліквідність: з їхньою допомогою підприємці та представники бізнесу можуть швидко переводити свої активи в готівку.

 

Ринки полегшують торгівлю фінансовими активами і для покупців, і для продавців. З їхньою допомогою ті, хто володіє надлишковими коштами (інвестори або кредитори) отримують додатковий прибуток, а ті, кому грошей не вистачає (позичальники), — отримують доступ до додаткових ресурсів.

 

Повертаючись до питання про те, що таке інвестиційний ринок, потрібно відзначити, що подібні ринки бувають дуже різними. Деякі невеликі та малоактивні, а інші — як Нью-Йоркська фондова біржа (NYSE) — торгують трильйонами доларів цінних паперів щодня.

 

Основні види інвестиційних ринків:

 

Фондовий ринок. Саме тут інвестори можуть купувати та продавати акції публічних компаній. На первинному фондовому ринку торгуються акції, що щойно вийшли та потрапили в продаж через первинне публічне розміщення (IPO). Кожна наступна торгівля ведеться вже на вторинному ринку: саме там інвестори купують і продають акції, які викупили протягомі IPO.

Ринок облігацій. Облігація — це цінний папір, за допомогою якого інвестор позичає гроші на певний термін за заздалегідь встановленою процентною ставкою. Загалом, це угода між кредитором і позичальником, яка містить деталі кредиту та його оплати. Облігації випускаються корпораціями та державами для фінансування масштабних проектів. Ринок облігацій також називається борговим або кредитним, іноді — ще й ринком з фіксованим доходом.

Ринок виробничих фінансових інструментів (деривативів). Похідні фінансові інструменти — це вторинні цінні папери, вартість яких визначається виключно вартістю первинної цінного паперу, з якою вони пов'язані. Дериватив як такий нічого не вартий. До таких похідних фінансових інструментів належать ф'ючерси та опціони.

Позабіржові (децентралізовані) ринки. Їхня особливість в тому, що вони не мають фізичних місць розташування. Вся торгівля відбувається в електронному вигляді, а трейдери торгують цінними паперами безпосередньо між собою без посередників (брокерів). Тут торгуються цінні папери, які не потрапили на великі ринки. Зазвичай це акції маленьких компаній, оскільки позабіржові ринки вимагають меншого регулювання та менших витрат.

 

Інвестиційні ринки значною мірою покладаються на інформаційну прозорість, завдяки якій встановлюються адекватні ціни. Проте, ринкова вартість активів може не відображати їхню реальну вартість через макроекономічні чинники — наприклад, податки.

 

Популярні статті

Замовте безкоштовну консультацію щодо послуг ТОВ «ФРIДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»