Що таке опціон?

Опціон — це цінний папір, різновид договору на купівлю у майбутньому певного активу. Особливість — надання покупцеві права, але не обов'язку здійснювати покупку. В папері фіксується ціна, обсяг і ймовірна дата виконання угоди.

 

Щоб зрозуміти, що таке опціон, розглянемо приклад:

 

Сільськогосподарське підприємство виставило опціон на продаж майбутнього врожаю за ціною Х з датою виконання 1 вересня. Інвестор купує цінний папір і 1 вересня може викупити урожай за вартістю, зафіксованою в документі. Якщо ринкова ціна на продукцію до цього часу зросла, інвестор має можливість заробити. Якщо ринкова ціна нижча за опціонну, інвестор може не викуповувати врожай.

 

Узагальнюючи, опціон — це, звичайними словами, пріоритетне право інвестора зафіксувати умови майбутньої угоди в момент покупки.

 

Види опціонів:

 

Біржовий опціон — це відкладений у часі контракт і, подібно до інших угод, його складено за правилами тієї біржі, на якій він розміщений.

 

Існують опціони:

 

  • на купівлю (call option);
  • на продаж (put option).

 

Перші дають покупцеві право придбати актив, другі — продати.

 

Відповідно до іншої класифікації:

 

  • англійські опціони мають фіксовану дату угоди;
  • американські вказують на термін, протягом якого інвестор може здійснити операцію.

 

На біржі одночасно в обігу цінні папери різних видів.

 

Опціон — поняття, що часто зустрічається в середовищі інвесторів і трейдерів. Це інструмент інвестування, який, на відміну від ф'ючерсів, дає покупцеві права, але не зобов'язання. ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА допомагає клієнтам розібратися, що таке опціони, як ними торгувати та інвестувати через міжнародні біржі.